فارس/ رهبر مخالفان بلاروس در تماسي ويدئويي با اعضاي پارلمان اروپا مدعي شده که يک «انقلاب مسالمت‌آميز» در کشورش در حال وقوع است.

«سوتلانا تيخانوفسکايا» رهبر مخالفان بلاروس که بعد از شکست در انتخابات رياست‌جمهوري به ليتواني پناهنده شده، امروز (سه‌شنبه) در تماسي ويدئويي با اعضاي پارلمان اروپا مدعي شد که يک «انقلاب مسالمت‌آميز» در کشورش در حال وقوع است.
ياهونيوز به نقل از خبر‌گزاري فرانسه نوشته، تيخانوفسکايا در اين تماس ويدئويي گفت: «يک انقلاب مسالمت‌آميز در حال وقوع است. اين انقلاب له يا عليه روسيه و همچنين له يا عليه اتحاديه اروپا نيست. اين يک انقلاب مردمي است.»
وي همچنين گفت: «خواسته مردم بلاروس ساده است: [برگزاري] يک انتخابات آزاد و منصفانه. اين آرزوي کل ملت [بلاروس] است.»
تيخانوفسکايا در حالي اين اظهارات را مطرح کرده که اتحاديه اروپا هم نوزدهم آگوست (۲۹ مردادماه) در نشست سران خود اعلام کرد نتايج انتخابات رياست‌جمهوري بلاروس را به رسميت نمي‌شناسد؛ در حالي که الکساندر لوکاشنکو، رئيس‌جمهور اين کشور در اين انتخابات با کسب بيش از ۸۰ درصد آراء پيروز شده بود و رقيب وي تيخانوفسکيا با کسب ۱۰ درصد آراء شکست خورد.
رهبر مخالفان بلاروس عليرغم شکست در انتخابات رياست‌جمهوري، اعلام کرد که نتيجه را نمي‌پذيرد و سپس به کشور ليتواني پناهنده شد و از طرفدارانش خواست که همچنان بدون هراس به اعتراضات عليه دولت لوکاشنکو ادامه دهند.
اکثر اعتراضاتي که در شهر‌هاي مختلف بلاروس، به ويژه در مينسک، پايتخت اين کشور برپا شد به درخواست تيخانوفسکيا بوده است، اعتراضاتي که به خشونت هم کشيده شد و ۳ کشته بر جا گذاشت.
با اين حال، لوکاشنکو اخيراً با اشاره به اعتراضات در بلاروس تاکيد کرده که منشا اين اعتراضات از خارج از کشور است و به منظور ايجاد يک منطقه حائل بين روسيه و ديگر نقاط اروپا انجام مي‌گيرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar