فارس/ رؤساي ستاد مشترک ارتش آمريکا و روسيه طي يک تماس تلفني در خصوص کشمکش روز گذشته ميان نيروهاي دو کشور در شمال سوريه گفت‌وگو کردند.

وزارت دفاع روسيه امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که رؤساي ستاد مشترک ارتش دو کشور روسيه و آمريکا طي يک تماس تلفني در خصوص کشمکش اخير نظاميان روس و آمريکايي در سوريه با يکديگر گفت‌وگو کردند.
خبرگزاري آناتولي ترکيه گزارش کرد، «والري گراسيموف» و «مارک ميلي» رؤساي ستاد مشترک ارتش روسيه و آمريکا به دنبال برخورد روز گذشته (چهارشنبه) خودروهاي زرهي دو کشور و زخمي شدن چهار نظامي آمريکايي با يکديگر گفت‌وگوي تلفني برقرار کردند.
بر اساس اين گزارش، حادثه فوق در روستاي «ديرک» واقع در شمال سوريه و در فاصله چند مايلي از مرز ترکيه به وقوع پيوست.
گراسيموف تصريح کرد که روسيه پيشتر به ائتلاف بين‌المللي ضدداعش تحت رهبري آمريکا در سوريه در خصوص مسير عبور کاروان روسيه مطابق با توافقات پيشين اطلاع‌رساني کرده است.
وي سپس با اشاره به اين مطلب گفت: « عليرغم اين اطلاع‌رساني در راستاي توافقات صورت‌ گرفته، اعضاي نيروهاي مسلح آمريکا تلاش کردند که مسير گشت‌زني روسيه را مسدود کنند».
رئيس ستاد مشترک ارتش روسيه ادامه داد، نيروهاي مسلح روسيه نيز در راستاي انجام وظيفه خود، به نيروهاي آمريکايي پاسخ دادند.

پيش از اين نيز، وزارت دفاع روسيه با صدور بيانيه‌اي ضمن انتقاد از حضور نظاميان آمريکايي در مسير نظاميان روس در شمال سوريه، تصريح کرد: «ممانعت آمريکايي‌ها از گشت‌زني روسيه، نقض توافقات دوجانبه کنوني است».
«جان اوليوت» سخنگوي شوراي امنيت ملي آمريکا پاسخ روسيه را «غيرايمن و غيرحرفه‌اي» توصيف کرد و گفت که چندين نظامي آمريکايي در اين حادثه زخمي شدند.
اين مقام آمريکايي در بيانيه‌اي گفت: «ائتلاف و آمريکا به دنبال تنش با هيچ‌يک از نيروهاي نظامي کشورهاي ديگر نيستند اما نيروهاي آمريکايي همچنان حق و تعهد ذاتي دفاع از خود در مقابل اقدامات خصمانه را حفظ مي‌کنند».
روز گذشته پايگاه تحليلي «پالتيکو» گزارش داد چهار نظامي آمريکايي در پي رويارويي با کاروان نظاميان روسيه در شمال سوريه، با علائم مشابه با ضربه مغزي خفيف، دچار مصدوميت شدند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar