ایسنا/ ترکیه مجددا ماموریت کشتی اکتشافی "اوروج رئیس" را در دریای مدیترانه تمدید کرد و دستور به برگزاری رزمایش جدید نیروهای دریایی خود داد.

به نقل از یاهونیوز، این در حالی است که تنشهای ترکیه با یونان و فرانسه بر سر مساله منابع انرژی مدیترانه و مرزها با ریسک از کنترل خارج شدن روبرو شده است.

یونان در پاسخ به اعلام این اقدامات ترکیه توافق پرمناقشه مربوط به تعیین مرزهای دریایی با مصر را که از سوی ترکیه به عنوان مقصر اصلی شروع دور جدید تنش و مناقشه بین دو طرف اعلام شد تصویب کرد.

نیروی دریایی ترکیه اعلام داشت، ماموریت استقرار کشتی تحقیقاتی اوروج رئیس و کشتی های جنگی همراهش در آبهای مورد ادعای یونان را برای مدت پنج روز دیگر و تا روز سه شنبه آینده تمدید کرده است.

همچنین نیروی دریایی ارتش ترکیه اعلام داشت، قصد دارد "رزمایش های توپخانه ای" در آبهای ارضی خود در گوشه شمال شرق مدیترانه در روزهای سه شنبه و چهارشنبه آتی برگزار کند.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه اظهار کرد: ما مصمم به حفظ حقوقمان هستیم.

یونان اعلام کرد، تصمیم ترکیه برای تمدید ماموریت تحقیقاتی لرزه شناسی کشتی اش در جنوب شرق جزیره کرت نشان دهنده خودداری آنکارا از فروکاستن از بحران است.

یک منابع دیپلماتیک خاطر نشان کرد: این اتفاق بار دیگر نشان داد چه کسی خواستار کاهش تنش است و چه کسی چنین چیزی را نمی خواهد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar