ايسنا/ نخست وزير عراق اعلام کرد، دولتش در پرونده قتل تظاهرکنندگان و فعالان به سر نخ هايي دست يافته و عليه گروههاي غيرقانوني اقداماتي اتخاذ خواهد کرد.

مصطفي الکاظمي، نخست وزير عراق در مصاحبه‌اي که روزنامه انگليسي زبان "The national" آن را منتشر کرد، گفت، دولتش در حال حاضر به دنبال کشف حقايق درباره قتل تظاهرکنندگان به دست نيروهاي مسلح ناشناس است و  در اين رابطه به سرنخ هايي هم رسيده است اما تحقيقات نياز به زمان خواهد داشت.

استان هاي مختلف عراق اخيرا صحنه ترور فعالان از جمله ريهام ايوب، هشام الهاشمي و تحسين اسامه توسط نيروهاي مسلح ناشناس بود.

الکاظمي متعهد شد عليه گروههاي "غيرقانوني" اقداماتي را اتخاذ و امنيت نهادهاي دولتي را حفظ کند.

وي گفت: دولت بر پايه تاکيد بر حاکميت کشور و منع استفاده غيرقانوني از سلاح قرار دارد.

الکاظمي با بيان اينکه برخي نهادهاي حکومتي به شکل نادرستي از سال ۲۰۰۳ شکل گرفته اند گفت: اين شکل گيري بر اساس اختلافات فرقه اي و قومي بوده است. در حال حاضر روي بازسازي نيروهاي امنيتي و پاکسازي دستگاه امنيتي از نيروهاي فاسد کار مي شود.  دولت دنبال تامين امنيت نهادهاي دولتي است. اما اين کار زمان مي برد و اين اشخاص به دليل جنايت هايي که مرتکب شده اند، مجازات خواهند شد.

الکاظمي راجع به انتخابات پارلماني زودهنگام هم گفت، در اين انتخابات که قرار است ماه ژوئن برگزار شود، نامزد نمي شود و بايد براي فراهم کردن شرايط مناسب براي برگزاري انتخابات شفاف و آزاد بدون تزوير، ترس يا تهديد براي استفاده از زور تلاش شود.

اعتراضات مردمي عراق از اکتبر ۲۰۱۹ شروع و همچنان به صورت محدود ادامه دارد که در اثر آن دولت سابق به نخست وزيري عادل عبدالمهدي برکنار شد.

مصطفي الکاظمي در اين مصاحبه گفت: بايد از جنگ عليه کويت درس بگيريم؛ بدون شک حمله به کويت تجاوزي غيرقابل توجيه از سوي صدام به يکي از همسايگان ما بود.

وي ادامه داد: ما به دنبال توسعه روابط خود به بالاترين سطح ممکن هستيم. چرا که اين موضوع به ثبات منطقه کمک مي کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar