تسنیم/ پس از انتشار خبر استعفای آبه نخست وزیر ژاپن گمانه زنی‌ها درباره جانشینان احتمالی او قوت گرفته است.

با اعلام رسمی خبر استعفای شینزو آبه نخست وزیر ژاپن توسط خودش در نطقی تلویزیونی گمانه زنی ها درباره جانشینان احتمالی او افزایش یافته است.

با این حال امروز جمعه پیش از آن که خبر کناره گیری آبه به موضوع داغ محافل خبری تبدیل شود توشیهیرو نیکای دبیر کل حزب حاکم لیبرال دموکرات به یک برنامه تلویزیونی گفت که یوشیهیده سوگا دبیر اول کابینه ژاپن نامزد اصلی جانشینی آبه است.

نیکای در این باره گفت: سوگا توانایی های زیادی دارد. او قابلیت پذیرش پست نخست وزیری را دارد.

در عین حال نیکای این را هم اضافه کرد که فومیو کیشیدا مدیر امور سیاسی حزب لیبرال دموکرات و شیگرو ایشیبا دبیر کل سابق این حزب هم از نامزدهای احتمالی پست نخست وزیری هستند.

نظرسنجی که توسط خبرگزاری کیودو در هفته گذشته انجام شد 23.3 درصد معتقد بودند ایشیبا باید نخست وزیر بعدی ژاپن باشد و 11 درصد گفتند آبه باید در قدرت باقی بماند. طبق نتیجه این نظرسنجی شینجیرو کویزومی وزیر محیط  زیست با 8.4 درصد و تارو کونو وزیر دفاع با 7.9 درصد به ترتیب گزینه های مورد علاقه شرکت کنندگان در نظرسنجی فوق بودند.

شینزو آبه در یک سخنرانی تلویزیونی امروز جمعه اظهار داشت:  «از ماه گذشته بیماری قدیمی‌ام عود کرده و  وضعیت جسمانی‌ام تحت تاثیر قرار داده است. ضعف جسمانی ممکن است باعث اشتباه در قضاوت و تصمیم‌گیری سیاسی شود. به همین دلیل از نخست‌وزیری استفعا می‌کنم.»

نخست وزیر ژاپن روز دوشنبه برای دومین بار طی چند روز گذشته برای انجام آزمایش راهی بیمارستان شده بود.

وی روز دوشنبه اولین نخست وزیر ژاپن لقب گرفت که طولانی ترین مدت نخست وزیری را به نام خود ثبت کرده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar