ايسنا/ منابع مصري و غربي اعلام کردند روسيه اخيرا ميانجيگري ميان مصر و ترکيه را با هدف آرام کردن اوضاع و حل اختلافات ميان دو کشور برعهده گرفته است.

به نقل از العربي الجديد،  منابع ديپلماتيک غربي در قاهره اعلام کردند: مسکو توانست آنکارا و قاهره را به لزوم کاهش تنش در زمان کنوني براي ممانعت از شعله‌ور شدن اوضاع در منطقه که به منافع همگان آسيب مي‌زند قانع کند.

اين منابع اعلام کردند ميانجيگري روسيه ميان مصر و ترکيه براي حل اختلافات ميان دو طرف درباره وضعيت ليبي با هدف ممانعت از هرگونه اقدامي است که مي‌تواند موجب درگيري ميان دو طرف شود. مسکو نگران است که تنش ميان دو طرف در ليبي به مديترانه شرقي که شاهد نزاع بر سر مناطق گازي است، کشيده شود.

منابع مي‌گويند در زماني که آنکارا از تقويت تفاهم‌ها با قاهره نه تنها درباره ليبي بلکه بقيه مسائل اختلافي استقبال مي‌کند مصر موضع محافظه‌کارانه‌اي اتخاذ و به محدود کردن مذاکرات به موضوع ليبي پايبند است. اما از هر توافقي که بتواند از وخامت اوضاع در ليبي و درگيري‌هاي نظامي ممانعت کند، استقبال مي‌کند.

منابع، صحبت درباره پرونده‌هاي امنيتي مشترک ميان قاهره و آنکارا و خواسته‌هاي مصر درباره تحويل مخالفاني که در خاک ترکيه هستند و توقف فعاليت شبکه هاي مخالف مصري در استانبول را تکذيب و اعلام کردند ميانجيگري درباره اين مسائل نيست. اين منابع تاکيد کردند: قاهره درباره مذاکرات درخصوص مديترانه شرقي موضع محافظه‌کارانه‌اي اتخاذ کرده درحالي‌که آنکارا با صحبت درباره پرونده ميزباني از مخالفان مصري مخالف است. معلوم نيست مذاکرات ديگري بين دو طرف خارج از مذاکرات با ميانجيگري روسيه برگزار شده يا خير ولي اين مسئله بعيد به نظر مي‌رسد.

از سوي ديگر منابع مصري فاش کردند آمريکا به امارات درباره نقش خرابکارانه اين کشور درخصوص توافق آتش‌بس اخير در ليبي هشدار داده است.

اين منابع مي‌گويند امارات مخالف اين توافق بود چراکه به ترکيه اجازه مي‌دهد نقش وسيع‌تري ايفا کند. همچنين به آنکارا و مسکو اجازه مي‌دهد حقوق مربوط به مناطق گازي را در اين منطقه تقسيم کنند.

اين منابع مي‌گويند آمريکا تحرکات امارات براي ناکام گذاشتن اين توافق و ارتباط با گروه‌هاي مسلح در ليبي را با هدف ايجاد جنگ جديد ميان دو طرف رصد مي‌کند.

از سوي ديگر اين منابع مي‌گويند خليفه حفتر، فرمانده ارتش "ملي" ليبي به دنبال تجهيز مقر اقامتي در خارج است چراکه اطمينان يافته نقشش به پايان رسيده است و در قانع کرون هم‌پيمانانش براي ادامه جنگ شکست خورده است.

همچنين منابع نزديک به مقامات شرق ليبي مي‌گويند اخيرا مبالغ زيادي به حساب‌هاي حفتر در خارج از کشور حواله شده است. بانک تجارت و توسعه حدود دو ميليارد دينار را به حساب حفتر در خارج حواله کرده است. مجموع پول‌هايي که طي سه ماه اخير به حساب‌هاي حفتر و فرزندانش در خارج حواله شده، بيش از شش ميليارد دينار است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar