فارس/ وزارت امور خارجه روسيه با احضار سفير نروژ در مسکو خواستار خروج يک ديپلمات نروژي از خاک اين کشور شد.

وزارت امور خارجه نروژ روز جمعه اعلام کرد، دولت روسيه خواستار خروج يک ديپلمات نروژي از خاک اين کشور شده است.
اين وزارتخانه در پيامي به نوشته خبرگزاري «رويترز» درباره علت احضار سفير نروژ در مسکو نوشت: «سفارت ما در مسکو از سوي وزرات امور خارجه روسيه اطلاع يافت که تمايلي به [ادامه] حضور يکي از ديپلمات‌هايمان [در اين کشور] وجود ندارد».
وزارت امور خارجه نروژ همچنين به اتهام جاسوسي عليه اين ديپلمات واکنش نشان داده و مي‌نويسد، او هيچ قانوني را زير پا نگذاشته است و «اين [اتهام] کاملاً بي اساس است».
وزارت امور خارجه روسيه امروز (جمعه) سفير نروژ را فراخوانده و همزمان در بيانيه‌اي نوشت: «متعاقب اقدام غيردوستانه مقامات نروژي که ۱۸ آگوست از يک ديپلمات روس درخواست کردند اين کشور را ترک کند، "رون ريسالاند" سفير نروژ در روسيه در تاريخ ۲۸ آگوست فراخوانده شد و به او درخصوص اقدام متقابل و اخراج يکي از ديپلمات‌هاي ارشد اين کشور اطلاع داده شد. استوارنامه اين فرد سه روز ديگر باطل مي‌شود که هم اندازه زماني است که به ديپلمات روس داده شد».
دولت نروژ روز چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد يک ديپلمات روس را از اين کشور اخراج خواهد کرد. اسلو در توضيح علت اخراج اين ديپلمات روسيه مدعي شد وي متهم به جاسوسي است.
پليس نروژ اخيراً يک مرد ۵۰ ساله نروژي را به اتهام رساندن اطلاعات محرمانه به يک کشور خارجي دستگير کرده است.
به گفته دولت نروژ، اين اقدام «مي‌توانست به منافع اساسي نروژ» آسيب وارد کند. همچنين ادعا شده بود اين مرد با يک مأمور اطلاعاتي روس ملاقات داشته است.
طبق گزارش وزارت امور خارجه نروژ، اين ديپلمات که در بخش تجاري سفارت روسيه مشغول به کار بود، رفتاري «مغاير با وضعيت ديپلماتيک» داشته است و «با يک جاسوس نروژي ديدار داشته است».
با اين حال شرکتي که اين متهم نروژي در آن مشغول به کار بود اعلام کرده است که با اطلاعات محرمانه دولتي يا نظامي سروکار ندارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar