ايرنا/ وزراي خارجه اتحاديه اروپا جمعه در نشستي در برلين با تحريم ۲۰ مقام ارشد بلاروس به اتهام تقلب در انتخابات و سرکوب مخالفان موافقت کردند.

به گزارش رويترز، «توماس پتريچک» وزير خارجه جمهوري چک به خبرنگاران گفت: ما به توافقي کلي در مورد ساختار تحريم‌ها و افرادي که بايد در آن گنجانده شوند، رسيده‌ايم.
وي افزود که نهايي شدن ابعاد حقوقي اين فهرست تحريمي، دستکم يک هفته ديگر به طول خواهد انجاميد.
وي در پاسخ به اين پرسش که آيا «الکساندر لوکاشنکو» رييس جمهوري بلاروس نيز در اين فهرست قرار دارد، گفت: لوکاشنکو بايد در اين فهرست باشد.  
«ليناس لينکويشيوس» وزير خارجه ليتواني نيز اظهار کرد که لوکاشنکو نيز بايد تحريم شود اما فعلاً «به دلايل فني» نبايد در اين فهرست باشد.

ليتواني فهرستي شامل اسامي ۱۱۵ مقام بلاروس را براي تحريم کردن پيشنهاد داده است.
«سازمان امنيت و همکاري اروپا» در وين اتريش پيشنهاد داده است که ميان دولت بلاروس و مخالفان ميانجيگري کند.
«جوسپ بورل» مسؤول سياست خارجي اتحاديه اروپا پاسخ مشخصي درباره تحريم لوکاشنکو ارائه نکرد و گفت: تا زماني که مسائل حقوقي تحريم‌ها حل نشده و به اجرا در نيامده است، نبايد اطلاعاتي در اين مورد منتشر کرد.
سه هفته از انتخابات جنجالي رياست جمهوري در بلاروس مي‌گذرد. مخالفان لوکاشنکو مدعي‌اند که او در انتخابات تقلب کرده تا ماندن خود در قدرت را تضمين کند. اما لوکاشنکو با استناد به نتايج رسمي اعلام شده که از تصاحب بيش از ۸۰ درصد آرا از سوي وي حکايت دارد، شکست در انتخابات را رد کرده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar