فارس/ رييس‌جمهور پيشين افغانستان گفت: جنگ يا ترور مسئله اصلي است که افغانستان در طول دو دهه گذشته با آن روبرو بوده و مقصر اصلي به وجود آمدن آن نيز آمريکاست.

«حامد کرزي»، رئيس جمهور پيشين افغانستان تاکيد کرد که آمريکا مسئول مشکلاتي است که امروزه در افغانستان وجود دارد.

حامد کرزي در مصاحبه با شبکه خبري العربيه گفت: اشتباهات جدي توسط ايالات متحده آمريکا در افغانستان صورت گرفته اما اميدواريم که ادامه مذاکرات دولت با طالبان با واسطه‌گري واشنگتن صلحي پايدار را به‌وجود آورد.

وي افزود که «جنگ يا ترور» ايالات متحده اساس مشکلاتي است که افغانستان در دو دهه گذشته با آن روبرو بوده است.

رييس‌جمهور پيشين افغانستان ادامه داد: اشتباهات جدي توسط آمريکا در افغانستان صورت گرفته؛ آنها به اصطلاح جنگ خود عليه تروريسم را انجام ندادند.

کرزي خاطرنشان کرد: آمريکا به روستاهاي افغانستان صدمه زد و آنها را بمباران کرد؛ آمريکايي‌ها به بازداشت افغان‌ها مبادرت ورزيدند. اين مسئله اساس مشکلات ديگري بود که اکنون در افغانستان داريم و بخشي از اختلافات من با ايالات متحده است.

وي در بخش ديگري از اين مصاحبه گفت: براي شروع مذاکرات، مهمترين عنصر در اين توافق‌نامه پايان دادن به درگيري‌ها و جنگ در افغانستان و عقب نشيني نيروهاي آمريکايي و بازگشت افغانستان به مذاکرات و گفت‌وگوهاي صلح است. اين موارد اصول اساسي است که ما با آنها موافق هستيم.

اين مقام افغان تصريح کرد: «آرمان‌ها براي افغانستان يکسان است، يک افغانستان صلح آميز، افغانستان با ثبات، افغانستان متحد. حال چگونگي عملکرد، نحوه اداره، چگونگي حرکت به سمت آن و ممکن است تفسيرهاي مختلفي از آن‌ها وجود داشته باشد.»

وي افزود: پيشرفت موضوعي است که بايد مورد بحث قرار گيرد و من اطمينان دارم که توافق حاصل خواهد شد.

اين در حالي است که عبدالله عبدالله، رئيس شوراي عالي مصالحه ملي افغانستان روز پنجشنبه گذشته خبر داد که مذاکرات صلح اين هفته آغاز مي‌شود.

محمد حنيف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان نيز در گفت‌وگويي ويدئويي از آزادي 5600 زنداني باقي مانده طالبان تا آخر هفته آينده خبر داد.

در حال حاضر حدود 5 هزار زنداني طالبان آزاد شده‌اند اما گروه آخر که زندانيان خطرناک ناميده مي‌شوند، تاکنون از سوي دولت افغانستان آزاد نشده‌اند.

طالبان پيش از اين اعلام کرده بود در صورت آزادي کامل زندانيان حاضر به گفت‌وگو با مقامات افغانستان مي‌باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar