ايسنا/ هزاران تن در پايتخت آمريکا گرد آمدند تا خواستار اصلاح نظام قضايي کشور و برابري نژادي شوند. اصطلاح پليس و نظام قضايي، از شعارهاي اصلي راهپيمايي بود. راهپيمايي روز جمعه، «زانويت را از روي گردنم بردار» نام داشت. رئيس جمهور آمريکا نيز معترضاني که در جريان شب آخر کنوانسيون ملي حزب جمهوريخواه کاخ سفيد را احاطه کردند به عنوان "اراذل و اوباش" توصيف کرده و گفت، به کار گيري قانون شورش را به جهت اعزام سربازان با هدف فرونشاندن اعتراضات در شهر آمريکا در نظر دارد.

به گزارش اينديپندنت، تظاهرات با رشته‌اي از سخنراني‌ها آغاز شد، و بعد تظاهرکنندگان با عبور از خيابان‌ها در برابر مجسمه يادبود مارتين لوترکينگ جمع شدند.

ازجمله شرکت کنندگان و سخنرانان در اين تظاهرات، خانواده بليک و نيز خانواده جورج فلويد، مرد سياهپوستي است که ماه مه امسال در شهر مينياپوليس، زير زانوي يک مامور پليس خفه شد و جان داد. ال شارپتون، کشيش و فعال حقوق سياهپوستان، از رهبران و سازمان‌دهندگان اين راهپيمايي بود.

سخنراني‌ها با شعارهاي «بدون عدالت صلح ممکن نيست» و «جان سياهان ارزش دارد» همراه بود.

برخي در ميان جمعيت شعار مي‌دادند: «دستهايم بالاست، شليک نکن.»

ترامپ معترضان واشنگتن را اراذل و اوباش خواند
 
به گزارش پايگاه هيل، دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا در سخنراني در يک تجمع انتخاباتي خود در منچستر نيو همپشاير به موريل بوزر، به شهردار واشنگتن دي.سي از بابت آنچه که شکست او در به دست گرفتن کنترل اعتراضات در اين شهر حمله کرده و گفت: "چيزي که من دوست نداشتم، شما اين را ديديد، درست است، وقتي که تمام شد؟"

وي افزود: اراذل و اوباش آن بيرون بودند چون شهردار دموکرات واشنگتن دي.سي يک دموکرات ديگري است که به نظم و قانون اعتقادي ندارد. و شما مي دانيد که ما به واشنگتن دي.سي پول فراواني براي اداره کردن شهر مي دهيم اما آنها کارشان را در اداره اين شهر خوب انجام نمي دهند، اين شهردار هيچ چيز را اداره نمي کند.

ترامپ تصريح کرد: اين افراد فوق العاده اي که شب قبل از سراسر کشور و از سراسر جهان (به کنوانسيون حزب جمهوريخواه در کاخ سفيد) آمدند به هنگام خروج به پست مشتي اراذل و اوباش خوردند. و به ياد داشته باشيد که آنها معترضاني با رفتار دوستانه نبودند آنها اراذل و اوباش بودند.

رئيس جمهور آمريکا در ادامه از اين خبر داد که مجددا دارد به کارگيري قانون شورش را که به او اختيار اعزام نيروهاي نظامي به شهرها براي کنترل اعتراضات و ناآرامي مي دهد مدنظر قرار ميدهد.

ترامپ خاطر نشان کرد: ما قرار نيست مداخله کنيم تا زماني که کساني که شهرها را اداره مي کنند از ما دعوت کنند. اينها همه شهرهاي تحت کنترل دموکراتها هستند از جمله واشنگتن دي.سي. ما قرار نيست وارد شهرها شويم تا زماني که شما آن را شورش بخوانيد.

رئيس جمهور آمريکا ادامه داد: ما قصد داريم نگاهي به آن (قانون شورش) بيندازيم. چون ما قرار نيست بگذاريم اين اتفاق براي کساني که به کاخ سفيد مي روند تا براي کشورمان جشن بگيرند بيفتد.

او همچنين معترضان را متهم کرد به اين که "به دنبال دردسر مي گردند" و آنها را "افراد بد" خواند که هيچ ربطي با جورج فلويد ندارند.

مضمون اصلي راهپيمايي امسال، اعتراض به نابرابري نژادي و خشونت پليس بود. فعالان مدني و سياسي از ماهها پيش مشغول برنامه‌ريزي اين راهپيمايي بودند، اما با تيراندازي اين هفته پليس به مردي سياهپوست به نام جيکوب بليک در ايالت ويسکانسن که به تظاهرات گسترده و خشونت بار کشيده شد، و با اوج‌گيري جنبش «جان سياهان ارزش دارد»، راهپيمايي امسال ابعاد تازه‌اي يافت.


پنجاه و هفت سال پيش در چنين روزي، بيش از ۲۰۰ هزار تن در ميدان بزرگ مرکز واشنگتن يا «نشنال مال» گرد آمدند و به سخنراني مارتين لوتر کنيگ با عنوان «آرزويي دارم» گوش کردند، سخنراني‌ که در تاريخ آمريکا به عنوان نقطه عطفي در جنبش حقوق مدني ثبت شد. آن تظاهرات با نام «راهپيمايي براي شغل و عدالت» برگزار شد. امسال به دليل همه‌گيري ويروس کرونا، شمار راهپيمايان بسيار کمتر بود. همه تظاهرکنندگان ماسک داشتند و با فاصله‌گذاري اجتماعي در مراسم شرکت کردند.

مارتين لوتر کينگ سوم، فرزند رهبر جنبش مدني آمريکا، در جلوي مقبره آبراهام لينکلن  گفت مبارزه براي حقوق مدني که پدرش در دهه‌هاي ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ بنياد گذاشت هنوز راه درازي در پيش دارد. او گفت: «اين گامي که ما برمي‌داريم، در مسير سنگلاخ ولي برحق آمريکا به سوي عدالت است.» او همچنين از جمعيت خواست خودشان پيشگام تغيير باشند و منتظر منجي نمانند.

او گفت: «امروز، ما راهپيمايي واشنگتن براي شغل و آزادي در سال ۱۹۶۳ را، که پدر من طي آن روياي خود را اعلام کرد، گرامي مي‌داريم. اکنون، پس از گذشت ۵۷ سال، ما بايد براي دفاع از آزادي‌هايي که نسل‌هاي پيشين با تلاش سخت به دست آورده‌اند، به سوي صندوق‌هاي رأي و صندوق‌هاي پست بشتابيم.»

پسر مارتين لوتر کينگ گفت: «ما بايد در هفته‌هاي پيش رو، که در روز انتخابات به اوج مي‌رسد، به گونه‌اي رأي بدهيم که گويي جان ما، معاش ما، و آزادي‌هاي ما بستگي به آن دارد. زيرا حقيقت امر، همين است.»

«يولاندا رنه کينگ» نوه مارتين لوتر کينگ، نيز سخنراني کرد.

چند عضو دموکرات کنگره هم در اين مراسم سخنراني کردند. عده زيادي از شرکت کنندگان در تظاهرات، اعلاميه‌هايي توزيع مي‌کردند که مردم را تشويق به شرکت در انتخابات رياست جمهوري در سوم نوامبر مي‌کرد. تظاهرات روز جمعه با آرامش و بدون حادثه برگزار شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar