باشگاه خبرنگاران/ همسر رئيس‌جمهور سابق آمريکا با انتقاد از رويکرد دولت در قبال معترضان به نژادپرستي، خواستار راي دادن آمريکايي‌ها براي تغيير اوضاع شد.

به گزارش روزنامه گاردين، ميشل اوباما، همسر رئيس جمهور سابق آمريکا، گفت از تيراندازي‌ها در شهر کنوشا در ايالت ويسکانسين، در اين هفته بسيار «اندوهگين» شده و به خاطر آسيبي که رنگين‌پوست‌ها در آمريکا متحمل مي‌شوند, «خسته و نااميد» است.

او در بيانيه بلندي که روز جمعه منتشر کرد تيراندازي به جيکوب بليک، شهروند ويسکانسين، را که پليس در مقابل چشم فرزندانش ۷ بار از پشت به وي شليک کرد، و همچنين تيراندازي يک شبه نظامي راستگراي ۱۷ ساله به ۳ معترض را محکوم کرد.

همسر باراک اوباما نوشت: من از تيراندازي‌ها در کنوشا بسيار شوکه و اندوهگين شده‌ام. من مانند بسياري از شما ديگر خسته و نااميد هستم. اين باري است که مي‌دانم رنگين‌پوستان در سراسر کشور بار ديگر آن را بر دوش مي‌کشند.

ميشل اوباما همچنين با کلمات کنايه‌آميز به دولت دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا، عدم همدلي، ايجاد اختلاف در زمان بحران و نژادپرستي قديمي و سيستماتيک در سراسر کشور را که در اخبار و از کاخ سفيد منتشر مي‌شود، محکوم کرد.

او با اشاره به اعتراضات عليه خشونت پليس و نابرابري نژادي که در ماه‌هاي اخير در سراسر آمريکا شکل گرفته است، آمريکايي‌ها را به راي دادن براي پيشبرد اصلاحات تشويق کرد.

بانوي اول سابق آمريکا گفت: «اين اعتراضات و اقدامات موجب نخواهد شد که جيکوب بليک يک بار ديگر بتواند راه برود و آسيبي که به آن بچه‌ها وارد شده را پاک نخواهد کرد. اين اقدامات، کساني را که از ما گرفته شده اند، باز نمي‌گرداند. اما کاري که انجام مي‌دهد اين است که چشم‌ها را باز مي‌کند، وجدان‌ها را بيدار مي‌کند و به مردم يادآوري مي‌کند که اين مشکل در اوايل تابستان حل نشد و به اين زودي‌ها نيز حل نخواهد شد مگر آن که ما تغييري ايجاد کنيم.»

بيانيه ميشل اوباما پس از آن منتشر شد که ده‌ها هزار نفر روز جمعه به منظور برگزاري تظاهرات «زانويت را از گردن ما بردار» در واشنگتن دي سي تجمع کردند. تظاهرکنندگان که در مقابل بناي يادبود لينکلن جمع شده بودند -در حالي که بسياري از آن‌ها تيشرتي با اين مضمون «جان سياهپوستان مهم است» به تن داشتند- خواستار برابري نژادي و پايان دادن به خشونت پليس در آمريکا شدند.

روز جمعه همچنين پنجاه و هفتمين سالگرد سخنراني مارتين لوترکينگ با عنوان «من رويايي دارم» بود که وي در آن سخنراني خواستار برابري نژادي شده بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar