ايسنا/ رئيس جمهوري بلاروس سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) را به تلاش براي مداخله نظامي در اين کشور متهم کرد.

به گزارش يورونيوز، الکساندر لوکاشنکو، رئيس جمهور بلاروس در ميان جمع کوچکي از هواداران خود گفت: «ناتو مي‌گويد نيروهايش را در مرزهاي ما براي يک رزمايش مستقر کرده است. من چه‌کار خواهم کرد؟ من هم يگان‌هاي رزمي کشور را به مرز خواهم فرستاد. نيمي از ارتش را در وضعيت بالاي هشدار قرار مي‌دهم.»
از زمان برگزاري انتخابات رياست جمهوري در بلاروس در نهم ماه اوت، مخالفان در سه هفته گذشته با اعتراض به نتايج اين انتخابات بارها در مينسک، پايتخت تظاهرات کرده اند. اتحاديه اروپا اعلام کرده است که نتيجه اين انتخابات را به رسميت نمي‌شناسد.
الکساندر لوکاشنکو هفته گذشته هم گفته بود که تحرکاتي از سوي ناتو در نزديکي مرزهاي بلاروس در دو کشور لهستان و ليتواني مشاهده شده است که به سرعت از سوي ناتو تکذيب شد.
در حاليکه ليتواني با پناه دادن به سوتلانا تيخانووسکايا، رهبر مخالفان الکساندر لوکاشنکو، عملا جانب اپوزيسيون اين کشور را گرفته، روابط ميان دو کشور به شدت بحراني شده است. مقام‌هاي ليتواني روز جمعه به بلاروس هشدار دادند در صورت بستن گذرگاه‌هاي آبي در درياي بالتيک، تنها به خود ضربه خواهد زد.
همزمان رامانتاس سينکويسيوس، وزير اقتصاد و نوآوري ليتواني، اعمال تحريم با انتقاد از اعمال تحريم عليه کشور بلاروس، مردم را قربانيان اصلي مجازات‌هاي سراسري دانست و خواستار تحريم‌هاي هدفمند و هوشمند صرفا عليه مقام‌هاي عالي‌رتبه اين کشور شد.
با وجود سرکوب گسترده معترضان، روز جمعه ده‌ها تن از زنان اين کشور در ميدان استقلال مينسک براي ابراز اتحاد با مخالفان بازداشت شده زنجيره انساني تشکيل دادند. گزارش‌هاي حاکي از بازداشت چندين نفر در همين روز در پايتخت بلاروس است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar