فارس/ سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا با انتشار بخش‌هاي جديدي از کتاب يک مأمور سابق اف‌بي‌آي که حاوي جزئياتي درباره شکنجه‌ها عليه مظنونان تروريسم است موافقت کرده است.

روزنامه آمريکايي نيويورک‌تايمز گزارش داده سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) با لغو سانسور بخش‌هايي از خاطرات «علي سوفان»، مأمور اسبق «اف‌بي‌آي» که محتوي جزئياتي درباره روش‌هاي شکنجه مظنونان اقدامات تروريستي است موافقت کرده است.
علي سوفان از مأموران اسبق اف‌بي‌اي است که سپتامبر ۲۰۰۲ بعد از دستگير شدن گروهي از مظنونان القاعده، توسط «سيا» براي کمک به بازجويي از اين مظنونان به افغانستان آورده شد.
سوفان به دليل مخالفت با روش‌هاي نامناسب سيا برا بازجويي از يکي از مظنونان به نام «ابو زبيده» براي خودش دشمن تراشيد. او در سال ۲۰۱۱ بخش‌هايي از بازجويي‌اش با دو نفر از مظنونان تروريسم را در قالب يک کتاب خاطرات نوشت، اما سيا بخش‌هاي زيادي از روايت او را سانسور کرده و آنها را در رده اطلاعات طبقه‌بندي‌شده قرار داد. 
با گذشت ۹ سال از آن زمان، اکنون موضع سيا نرم‌تر شده وقرار است کتاب او ماه آينده منتشر شود. روزنامه نيويورک‌تايمز نوشته در اين کتاب بخش‌هايي از مطالب حذف‌شده برگردانده شده‌اند.
بين اين ۹ سال، بخش‌هايي از آنچه سوفان در کتابش به آنها پرداخته علني شده‌اند. به عنوان مثال، مجلس سناي آمريکا سال ۲۰۱۴ تحقيق مفصلي از شکنجه عليه مظنونان تروريسم  تهيه کرده و بخش‌هايي از آن را منتشر کرد.
با اين وجود، روزنامه نيويورک‌تايمز نوشته کتاب علي سوفان حاوي جزئيات بيشتري درباره روش‌هاي مورد استفاده بازجويان اف‌بي‌آي براي استخراج اطلاعات  از مظنونان است. اين کتاب همچنين حاوي جزئياتي درباره اين است که چگونه مأموران اف‌بي‌آي از روش‌هاي آشتي‌جويانه براي اخذ اطلاعات از مظنونان تروريسم در شکنجه‌گاه‌هاي سيا استفاده کرده‌اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar