تسنيم/ اعضاي کميته محيط زيست، بهداشت عمومي و ايمني مواد غذايي پارلمان اروپا با معاون مديرکل بهداشت و ايمني غذايي در کميسيون اروپا درباره سياست‌هاي توليد و توزيع واکسن کرونا در اتحاديه اروپا به بحث و تبادل نظر پرداختند.

به نقل از يورونيوز، اعضاي کميته محيط زيست، بهداشت عمومي و ايمني مواد غذايي پارلمان اروپا دوشنبه با ساندرا گالينا، معاون مديرکل بهداشت و ايمني غذايي در کميسيون اروپا درباره سياست‌هاي توليد و توزيع واکسن کرونا در اتحاديه اروپا و وضعيت قراردادهاي پيش خريد اين واکسن به بحث و تبادل نظر پرداختند و حتي قيمت پيشنهادي براي واکسن احتمالي کرونا براي دسترسي کشورهاي کم درآمدتر در اين ديدار اعلام شد.

خانم گالينا در اين ديدار تاکيد کرد که واکسن احتمالي براي بيماري کوويد-19 بايد در دسترس همه از جمله کشورهاي کم درآمد نيز قرار گيرد. وي حتي تصريح کرد که قيمت اين واکسن بايد بين 5 تا 15 يورو باشد: «نمي‌توانيم از حد خاصي عبور کنيم چراکه مقرون به صرفه نيست. بگذاريد خيلي واضح بگويم، بايد قيمت حتي مناسب براي کشورهاي عضوي باشد که ممکن است پول زيادي نداشته باشند.»

ساندرا گالينا به اعضاي اين کميته از پارلمان اروپا گفت که نخستين دوزها واکسن احتمالي کرونا مي‌تواند تا ماه دسامبر در دسترس کشورهاي عضو اتحاديه اروپا قرار گيرد.

وي همچنين با اشاره به اينکه واکسيناسيون وسيع‌تر در ابتداي سال 2021 انجام مي‌شود گفت: «دوزهاي واکسن‌ طبق جمعيت هر کشور در کشورهاي عضو اتحاديه اروپا توزيع مي‌شود.»

وي افزود که يک واکسن خوب بايد کارآمد، ايمن، مقرون به صرفه باشد و به سرعت توليد شود و بتواند مجوز بازار اتحاديه اروپا را کسب کند.

گالينا همچنين تاکيد کرد که اتحاديه اروپا کاملا متعهد به يک رويکرد جهاني در توزيع واکسن است تا واکسن احتمالي در دسترس همگان از جمله کشورهاي کم درآمد قرار گيرد.

اين مقام کميسيون اروپا همچنين در پاسخ به سوال برخي از اعضاي پارلمان اروپا مبني بر مسئوليت شرکت‌هاي پزشکي توليد کننده واکسن گفت که مذاکره با شرکت‌ها دشوار بوده است اما شرکت‌هايي که واکسن کوويد-19 را توليد مي‌کنند طبق قوانين مسئول خواهند بود و اگر مشکلي پيش بيايد مي‌توان آن‌ها را دادگاهي کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar