باشگاه خبرنگاران/ رياست‌جمهوري ترکيه اعلام کرد ترديد‌هايي درباره اعتبار تدابير قضايي رياض وجود دارد و احکام صادره از سوي دادستاني عربستان در پرونده قتل جمال خاشقجي در حد انتظار نبود.
 
به نقل از الميادين، رياست جمهوري ترکيه به احکام صادره از سوي دادستاني عربستان در پرونده قتل جمال خاشقچي، روزنامه نگار سعودي که در اکتبر ۲۰۱۸ در سفارت رياض در آنکارا به قتل رسيد، واکنش نشان داد.

«فخر الدين آلتون» سخنگوي دفتر رياست‌جمهوري ترکيه در صفحه توئيتر خود نوشت: حکم نهايي که از سوي دادگاه عربستان در پرونده قتل جمال خاشقجي، روزنامه‌نگار منتقد سعودي صادر شده است، در سطح انتظارات ترکيه و جامعه جهاني نبود.

او گفت: هنوز نمي‌دانيم چه بر سر جسد خاشقجي آمد. چه کسي مي‌خواست از شر او خلاص شود و آيا طرف‌هاي محلي در اين ترور دست داشتند همين مسائل ترديد‌هايي را درباره اعتبار تدابير قضايي عربستان به وجود مي‌آورد. از مقامات سعودي مي‌خواهيم با تحقيقات ترکيه درباره اين پرونده همکاري کنند.

آلتون افزود: مشخص شدن جزئيات عمليات قتل خاشقجي که در داخل ترکيه رخ داده و تحقق عدالت وظيفه‌اي است که قانون و وجدان آن را حکم مي‌کند. اين تنها وسيله براي تضمين تکرار نشدن اقدامات وحشيانه مشابه در آينده است.

تلويزيون عربستان سعودي ديروز (دوشنبه) اعلام کرد دستگاه قضايي اين کشور پرونده کيفري قتل جمال خاشقجي را در هر دو بخش عمومي و خصوصي آن مختومه اعلام کرد. هشت محکوم پرونده قتل جمال خاشقجي را در مجموع به ۱۲۴ سال زندان محکوم کرد.

اگنس کالامارد، گزارشگر ويژه سازمان ملل در واکنش به حکم پرونده جمال خاشقچي، روزنامه نگار منتقد سعودي، آن را رد کرد و آزاد بودن مقاماتي که حکم قتل او را داده‌اند را به باد انتقاد گرفت.

در خصوص احکام صادره درباره محکومان، بسياري از محافل حقوق بشري «محمد بن سلمان» وليعهد سعودي، و سپس «سعود القحطاني» و «احمد عسيري» دو شخصيت نزديک به بن سلمان، را متهمان رديف اول مي‌دانند، سه فردي که تاکنون در هيچ دادگاهي حاضر نشده‌اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar