ايسنا/ چين گفته، نيروهاي هند از مرز عبور کرده و اقدام به شليک تير اخطار به سوي گشت اين کشور کردند که اين اقدام يک تحريک جدي نظامي و نقض توافق‌هاي بين دو کشور محسوب مي‌شود.

به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، چين و هند در شديدترين بن بست در منطقه لداخ از مه سال جاري ميلادي قرار گرفته‌اند و وزراي دفاع دو کشور روز جمعه در مسکو مذاکرات مستقيمي برگزار کردند.

فرماندهي نظامي غرب چين گفته که ورود نيروهاي هند روز دوشنبه و در ساحل جنوبي درياچه پانگونگ در شهر شنپائوشان چين رخ داد. در طرف هند نيز که "شونشول" نام دارد، فرماندهان نظامي محلي دو کشور چندين مذکره براي کاهش تنش و بن بست انجام داده‌اند.

سخنگوي فرماندهي چين در منطقه گفت، پس از شليک‌هاي اخطار، نيروهاي چيني اقدامات لازم را براي ثبات سازي و کنترل اوضاع انجام دادند. دولت چين از نيروهاي هندي خواسته تا منطقه را تخليه کرده و درباره شليک‌هاي اخطار تحقيقات انجام دهند.

تلفات و خساراتي درباره اين رويداد گزارش نشده است.

تنش بين دو کشور در پي درگيري ۱۵ ژوئن بيشتر شد که مرگبارترين درگيري در سالهاي اخير بوده است. بر اساس گفته مقام‌هاي هندي، نيروهاي چيني در دره گالوان با نيروهاي هندي درگير شده و در نهايت ۲۰ سرباز هندي کشته شدند.

وزارت دفاع هند امروز (سه شنبه) چين را به ادامه تنش‌ها در منطقه لداخ متهم و تاکيد کرد که ارتش هند به اقدامات خصمانه متوسل نمي‌شود و بار ديگر به تعهد به حفاظت از حق حاکميت ملي اين کشور تاکيد کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar