فارس/ دولت مستعفي يمن اعلام کرد، تا زماني که «ابهيجيت گوها» رئيس تيم ناظران سازمان ملل در اجراي توافق آتش‌بس «الحديده» و بازاستقرار نيروها تغيير نکند ديگر با اين تيم ديداري انجام نخواهد داد.

 دولت مستعفي يمن ديدار با تيم ناظران سازمان ملل را تا زمان تغيير رئيس آن «ابهيجيت گوها» به حالت تعليق درآورد.

گوها سومين رئيس تيم ناظران سازمان ملل از زمان امضاي توافق استکهلم در دسامبر ۲۰۱۸ است و پيش از وي «مايکل لولسگارد» و «پاتريک کامرت» اين منصب را بر عهده داشتند.

«خالد الکوکباني» از اعضاي تيم دولت مستعفي در کميته بازاستقرار نيروها در الحديده که تحت نظارت سازمان ملل است در گفت‌وگو با روزنامه «الشرق الاوسط» مدعي شد، تيم سازمان ملل در الحديده فقط بر اساس منافع خود عمل مي‌کند نه بر اساس چارچوب‌هايي که بر آن توافق شده است.

وي در ادامه تيم سازمان ملل را به تلاش براي کسب رضايت صنعاء به عنوان طرفي که کنترل الحديده را در دست دارد، متهم کرد.

تيم سازمان ملل در اکتبر ۲۰۱۹ پنج نقطه ديدباني براي نظارت بر روند آتش‌بس در الحديده ايجاد کرد.

شهر استکهلم سوئد در تاريخ ۱۵ آذر ۱۳۹۷ (شش دسامبر ۲۰۱۸) به مدت يک هفته ميزبان چهارمين دور مذاکرات صلح يمن با حضور طرف‌هاي يمني به رياست «مارتين گريفيتس» نماينده ويژه دبيرکل سازمان ملل متحد در امور يمن بود و در تاريخ ۱۳ دسامبر (۲۲ آذرماه) با توافق آتش‌بس در الحديده، به کار خود پايان داد.

آتش‌بس در شهر و بندر الحديده از ۲۷ آذرماه ۱۳۹۷ (۱۸ نوامبر ۲۰۱۸) وارد مرحله اجرا شده است، اما ائتلاف سعودي با انجام حملات مداوم، هر روز آن را نقض مي‌کند به نحوي که اين آتش‌بس در آستانه شکست قرار گرفته است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar