ايرنا/ رئيس‌جمهور ترکيه تصريح کرد: کشورهاي اروپايي در مسائل قبرس، سوريه و ليبي رويکرد قابل قبولي نداشتند، اميدواريم حداقل در موضوع مديترانه شرقي رفتار باثباتي داشته باشند.

رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه اين مطلب را در يک نشست خبري پس از پايان جلسه کابينه دولت عنوان کرد.

وي در ادامه تاکيد کرد: ترکيه در مورد حقوق خود در مديترانه شرقي نيز مانند مساله امنيت مرزهايش تا پايان ديپلماسي فعال و باثباتي را دنبال خواهد کرد.

اردوغان با بيان اين که، هر خطا و بي احترامي سياسي، ديپلماتيک و نظامي عليه ترکيه نه تنها ما را از راهمان باز نمي‌دارد، بلکه عزم و اراده‌مان را قوي‌تر مي‌کند،‌ افزود: وقتي نقشه کساني که خواهان محصور کردن ترکيه با ۷۸۰ هزار کيلومتر خاک در شرق مديترانه بودند را به‌هم ريختيم، کسي از ما حمايت نکرد.

وي گفت: به کساني که به بهاي به خطر انداختن امنيت و رفاه شهروندانشان در مقابل ترکيه قرار مي‌گيرند، به صراحت مي‌گويم در زمان خود تاوان سختي پس خواهند داد. 

اردوغان ادامه داد: به کشورهايي که به جاي مذاکره با ترکيه به قدرت نظامي ضعيف و پوسيده خود مغرور مي‌شوند، تاريخ که هيچ، توصيه مي‌کنم حداقل فعاليت‌هاي ديپلماتيک و عمليات‌هاي نظامي کشورمان در چهار سال گذشته را بررسي کنند. 

رئيس‌جمهور ترکيه تصريح کرد: در صورت نياز داراي توانايي و اراده لازم براي استفاده از ساز و کارهاي ديپلماتيک و نظامي بسته به شرايط براي دفاع از استقلال و آينده کشورمان هستيم. به همين دليل نيز جدي گرفته مي‌شويم. کشورهايي که طي روزهاي اخير بدون عبرت از تاريخ به دنبال ناديده گرفتن حقوق ترکيه در مديترانه شرقي هستند نيز دير يا زود متوجه اين واقعيت خواهند شد.

اردوغان در ادامه به کشف ميدان عظيم گازي در درياي سياه از سوي ترکيه اشاره کرد و گفت: ذخيره گاز ميدان ساکاريا معادل ۱.۹ ميليارد بشکه نفت است. از اين لحاظ بزرگترين ميدان گازي کشف شده در جهان بوده و از لحاظ کيفيت گاز در بين مرغوب‌ترين ذخاير جهاني است. 

وي اظهار داشت: موانعي که بر سر راه ترکيه قرار مي‌گيرند يا قرار داده مي‌شوند با تقويت کشور از بعد سياسي، اقتصادي و نظامي افزايش مي‌يابد. به ويژه در هفت سال گذشته نمونه‌هاي بي‌شماري از اين موانع را شاهد بوده‌ايم. 

رئيس‌جمهور ترکيه همچنين درباره ادامه فعاليت‌هاي آموزشي در دوره شيوع کرونا گفت: فعاليت‌هاي آموزشي در کشور بسته به وضعيت شيوع کرونا به شکل ترکيب آموزش حضوري و آموزش از راه دور ادامه خواهد يافت.

اردوغان به افزايش نظارت‌هاي عمومي بر اجراي تدابير مبارزه با کرونا اشاره کرد و افزود: کافه‌ها و رستوران‌ها مطابق قوانين از اين پس بيشتر بازرسي خواهند شد. جريمه‌هاي مرتبط با عدم رعايت تدابير مبارزه با کرونا به ويژه عدم استفاده از ماسک قطعا اخذ خواهد شد.

وي ادامه داد: بايد قبل از افزايش بيماري‌هاي فصلي شمار موارد روزانه ابتلا به کرونا را به کمتر از ۱۰۰ نفر و شمار قربانيان را تاحدالامکان به صفر برسانيم. 

اردوغان گفت: در طول مبارزه با پاندمي تمامي ابزار مورد نياز را به صورت ساخت داخلي وارد چرخه کرديم، به طور مثال از ۹ هزار و ۳۵۰ دستگاه تنفس مصنوعي توليد داخل، ۲۷۵۰ دستگاه را صادر کرديم. 

وي درباره وضعيت اقتصادي ترکيه نيز تصريح کرد: ديروز به رقم ۱۰ ميليون توريست (از ابتداي سال‌جاري) دست يافتيم. تا پايان سال اين رقم افزايش خواهد يافت. 

اردوغان در پايان اظهار داشت: به رغم رشد اقتصادي منفي در سه ماهه دوم سال داراي وضعيت بهتري از برخي کشورهاي توسعه يافته هستيم. تمامي داده‌ها تاييد مي‌کند که (اقتصاد) در سه ماهه سوم با قدرت وارد روند تنظيم خود خواهد شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar