ايسنا/ رهبر دوفاکتوي ميانمار امروز (سه‌شنبه) در حالي کارزار انتخاباتي خود را آغاز کرده که ممکن است اين روند به دليل شدت گرفتن موج کروناويروس دچار اختلال شود.

به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، حزب ليگ ملي براي دموکراسي آنگ سان سوچي، رهبر دوفاکتوي ميانمار به احتمال زياد مي‌تواند اکثر کرسي‌ها را در انتخابات پارلماني هشتم نوامبر به دست بياورد و سوچي نيز احتمالا رهبر دوفاکتوي کشور باقي مي‌ماند.

رقباي اصلي وي يعني حزب "اتحاديه همبستگي و توسعه" است که توسط ژنرال‌هاي خونتاي سابق شکل گرفته است. ميانمار از ۱۹۶۲ تا ۲۰۱۱ تحت امر يک دولت خونتا بود.

سوچي گفته که برنامه‌اش براي آغاز به کار کارزار انتخاباتي‌اش با يک سفر به حوزه‌اي انتخاباتي در حومه يانگون، بزرگترين شهر ميانمار شروع مي‌شود که به دليل محدوديت‌هاي سفر بابت کرونا لغو شده بود.

موارد ابتلا به ويروس پس از آن در ميانمار شدت گرفت که اين کشور چندين ماه پايين‌ترين تعداد مبتلايان را ثبت کرد. وزارت بهداشت اين کشور صبح امروز ۹۲ مورد ابتلاي بيشتر به کروناويروس را ثبت کرد که با اين تعداد، در مجموع ۱۶۱۰ تن به اين ويروس مبتلا شده‌اند.

راخين در غرب ميانمار که اکثريت موارد ابتلاي جديد در آن ثبت شده و همچنين بخش‌هايي از يانگون قرنطينه است. محدوديت‌ها در ساير شهرها چون نايپيداو، پايتخت نيز وضع شده است.

کميسيون انتخابات ميانمار هنوز تصميم نگرفته که انتخابات را به دليل گسترش اين بيماري ويروسي به تعويق بيندازد و در عين حال هم اجازه حضور کارزارهاي انتخاباتي در اين مناطق را نداده چون مردم بايد از قانون "در خانه ماندن" تبعيت کنند که شامل سراسر استان راخين و هفت منطقه شهري در يانگون مي‌شود.

اين کميسيون اعلام کرده که در اکتبر تصميم مي‌گيرد که آيا در مناطقي که درگيري‌هاي مسلحانه همچنان با گروه‌هاي اقليت قومي ادامه دارد، اجازه راي‌گيري وجود دارد يا خير.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar