فارس/ چهره سرشناس اعتراضات خشن هفته‌هاي اخير در پي اعلام نتيجه انتخابات رياست‌جمهوري بلاروس که شايعاتي درباره ربوده شدن وي منتشر شده بود، در حين تلاش براي فرار به اوکراين بازداشت شد.

مقام‌هاي مرزي بلاروس امروز (سه‌شنبه) اعلام کردند که «ماريا کولسنيکوا» که برخي رسانه‌هاي محلي مدعي بودند در «مينسک» پايتخت بلاروس ربوده شده، در حين فرار از مرز بلاروس به سمت اوکراين، بازداشت شده است.

«آنتون بايچوکوفسکي» يکي از سخنگويان کميته مرزي بلاروس در گفت‌وگو با خبرگزاري فرانسه اعلام کرد که کولسنيکوا نيمه‌شب گذشته (دوشنبه) در حالي که تلاش مي‌کرده با دو نفر ديگر از اعضاي شوراي هماهنگي مخالفان بلاروس به اوکراين بگريزد، توسط نيروهاي مرزي بازداشت شده است.

در حالي خبر بازداشت اين چهره مخالف بلاروس منتشر شده است که رسانه‌هاي محلي در بلاروس به نقل از شاهدان عيني مدعي شده بودند که مردان نقابدار، ماريا کولسنيکوا را در مينسک ربوده‌اند.

اين منابع مدعي شده بودند که مردان نقابدار در مقابل موزه ملي هنر در مرکز مينسک به سراغ کولسنيکوا رفته و موبايل وي را گرفته و او را با يک ميني‌بوس با خود برده‌اند.

بايچوکوفسکي به خبرگزاري فرانسه گفت که «آنتون رودنيکوف» سخنگوي شوراي هماهنگي مخالفان بلاروس و «ايوان کرافتسکوف» دبير اجرايي اين شورا که با کولسنيکوا همراه بودند، موفق به ورود به اوکراين شدند و سفارت اوکراين در مينسک نيز حضور اين دو فرد در اوکراين را تأييد کرد.

اين مقام بلاروس ادامه داد که تحقيقات درباره اين پرونده ادامه دارد و مقام هاي اين کشور در حال ارزيابي اوضاع هستند.

خبر ربوده شدن کولسنيکوا موجي از واکنش‌ منفي کشورهاي اروپايي عليه دولت «الکساندر لوکاشنکو» رئيس‌جمهور بلاروس را برانگيخت به طوري که «جوزپ بورل» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، خواستار آزادي فوري وي و ديگر چهره‌هاي مخالف و معترض بلاروس شده بود.

کميسيون ملي انتخابات بلاروس، ماه گذشته لوکاشنکو را با بيش از ۸۰ درصد آرا پيروز اعلام کرد، اما مخالفان مدعي شده‌اند که «اسوتلانا تيخانوسکايا»، رقيب اصلي او در اين انتخابات پيروز شده است.

تيخانوسکايا به دنبال اعلام شکست خود در انتخابات، از بلاروس به کشور همسايه ليتواني گريخت و در آنجا ضمن اتهام زني درباره بروز تقلب در انتخابات، در حال رايزني‌ها و ديدارها با مقام‌هاي آمريکا و برخي کشورهاي اروپايي عليه لوکاشنکو است.

وي همچنين رهبري اعتراضاتي را در کشور خود به دست گرفت؛ اعتراضاتي که به خشونت نيز کشيده شد و سه کشته بر جاي گذاشت.

اتحاديه اروپا در يکي از اقدامات جديد خود عليه دولت لوکاشنکو، روز گذشته (دوشنبه) اعلام کرد که قصد دارد ۳۱ نفر از مقامات ارشد دولت بلاروس را به خاطر نا آرامي‌هاي چند هفته اخير در اين کشور مورد تحريم قرار دهد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar