فارس/ وزارت خارجه روسيه،‌ سفير آلمان را براي اعتراض به اتهام‌زني‌هاي اخير اين کشور درخصوص مسموميت يک چهره مخالف کرملين، احضار کرد.

«گزا آندرياس فون‌ژير» سفير آلمان در مسکو، امروز (سه‌شنبه) به وزارت خارجه روسيه احضار شد.
به نوشته وبگاه شبکه «الجزيره»، وزارت خارجه روسيه اعلام کرد که فون‌ژير را براي اعتراض درباره اتهام‌زني‌هاي اخير آلمان به مسکو درباره مسموميت «آلکسي ناوالني» از مخالفان کرملين، احضار کرده است.
آلکسي آناتوليويچ ناوالني، سياستمدار مخالف روسيه و «ولاديمير پوتين»، رئيس‌جمهور اين کشور است که يکي از رهبران تظاهرات‌هاي اعتراضي عليه دولت روسيه در سال‌هاي ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ بود.
او روز ۲۰ اوت هنگام پرواز از شهر «تومسک» در روسيه به سمت مسکو، پايتخت اين کشور علائم بيماري از خود نشان داد و بعد از فرود اضطراري هواپيما در شهر «امسک» به بيمارستاني در اين شهر منتقل شد.
از همان روزهاي اول اين حادثه و پيش از آن که آزمايش و تحقيقي انجام شود، غرب عليه روسيه موضع‌گيري کرد و انگشت اتهام را به سمت مسکو نشانه رفت.
دولت آلمان روز چهارشنبه (۲ سپتامبر/ ۱۲ شهريور) اعلام کرد يک آزمايشگاه متعلق به ارتش اين کشور شواهد انکارناپذيري در اختيار دارد که نشان مي‌دهند «آلکسي ناوالني» ۴۴ ساله توسط عامل اعصاب مسموم شده است.
مسکو اين اتهامات را رد کرده و گفته حيرت‌آور است که  برلين قبل از تماس مستقيم با روسيه مسئله را با اتحاديه اروپا، ناتو و طرف‌هاي ثالث در ميان گذاشته است.
روز گذشته همچنين «بيمارستان شاريت» که که ناوالني از ماه گذشته ميلادي در آن بستر بوده اعلام کرد وضعيت او بهبود يافته و دستگاه‌هاي تنفس مصنوعي از بدون او جدا شده‌اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar