فارس/ وزير خارجه آمريکا گفته دولت اين کشور قصد دارد با همکاري شريکان و متحدانش تحريم‌هاي بيشتري عليه بلاروس اعمال کند.

 
«مايک پامپئو»، وزير خارجه آمريکا بامداد چهارشنبه آنچه به ادعاي او اقدام دولت بلاروس عليه رهبران مخالف اين کشور خوانده شده را محکوم کرده و گفته واشنگتن اعمال تحريم‌هاي بيشتر عليه بلاروس را بررسي مي‌کند.

پامپئو گفته دولت آمريکا از اقدام روز دوشنبه مينسک عليه «ماريا کالسنيکاووا»، از مخالفان شناخته‌شده دولت بلاروس، «به شدت نگران» است. 

وزير خارجه آمريکا در اين بيانيه مدعي شده کالسنيکاووا به همراه دو نفر ديگر از رهبران مخالف بلاروس روز ۷ سپتامبر در بلاروس ربوده شده‌اند.

«شوراي هماهنگي بلاروس» که سازمان‌دهي تظاهرات‌هاي اخير در بلاروس را بر عهده دارد دوشنبه در بيانيه‌اي مدعي شده بود افراد ناشناس در مينسک اقدام به ربودن سه نفر از مخالفان دولت بلاروس کرده است.

وزير خارجه آمريکا در بيانيه‌اي گفت: «ايالات متحده به منظور ارتقاء پاسخگويي افراد دخيل در نقض حقوق بشر و سرکوبگري در بلاروس، اعمال تحريم‌هاي هدفمند عليه اين کشور را با هماهنگي شريکان و متحدان خود بررسي مي‌کند.»

هفته گذشته هم يک مقام ارشد آمريکايي گفته بود واشنگتن به دنبال اعمال تحريم عليه ۷ شهروند بلاروس است که ادعا مي‌شود در «جعل نتايج انتخابات رياست‌جمهوري» اين کشور مشارکت داشته‌اند.

اين مقام آمريکايي که با خبرگزاري رويترز مصاحبه مي‌کرد گفت: «هدف از اين اقدامات تنبيهي پاسخگو کردن افرادي است که انتخابات را ربوده و به خشونت عليه تظاهرات کنندگان مسالمت‌آميز متوسل شده‌‌اند.»

اين منبع گفته بود دولت آمريکا يک هفته قبل‌تر نام افرادي را که قرار است هدف تحريم قرار گيرند مشخص کرده و طي روزهاي آتي آن را اجرايي خواهد کرد.

کميسيون ملي انتخابات بلاروس چند هفته پيش «الکساندر لوکاشنکو»، رئيس‌جمهور فعلي اين کشور را با بيش از ۸۰ درصد آرا پيروز اعلام کرد، اما مخالفان مدعي شده‌اند که «اسوتلانا تيخانوسکايا»، رقيب اصلي او در اين انتخابات پيروز شده است.

تيخانوسکايا به دنبال اعلام شکست خود در انتخابات، از بلاروس به کشور همسايه ليتواني گريخت و در آنجا ضمن اتهام زني درباره بروز تقلب در انتخابات رايزني‌ها و ديدارهايي را با مقام‌هاي آمريکا و برخي کشورهاي اروپايي عليه لوکاشنکو آغاز کرد.

لوکاشنکو در مصاحبه‌اي روز سه‌شنبه گفت معتقد است تظاهرات‌هاي آغازشده در بلاروس، با استفاده از پيام‌رسان روسي تلگرام و توسط واشنگتن سازمان‌دهي مي‌شوند. 

او همچنين هشدار داد که دخالت آمريکا در بلاروس مقدمه‌اي براي تلاش آتي واشنگتن براي بي‌ثبات کردن روسيه است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar