ايسنا/ وزير امور خارجه آمريکا در بيانيه‌اي گفت، ايالات متحده و متحدانش در حال بررسي اعمال تحريم‌هاي بيشتر عليه بلاروس بر سر نقض‌هاي ادعايي حقوق بشر هستند.

به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، مايک پامپئو، وزير امور خارجه آمريکا سه‌شنبه در بيانيه‌اي گفت: ايالات متحده، هماهنگ با شرکا و متحدانش، در حال بررسي تحريم‌هاي هدفمند بيشتر براي ارتقاي پاسخگويي آن دسته از افرادي است که در نقض‌هاي حقوق بشري و سرکوب در بلاروس نقش داشتند.

او گفت، ايالات متحده با شنيدن گزارش‌هايي درباره ربايش ماريا کولسنيکووا عضو شوراي هماهنگي، آنتون رودننکو سخنگوي آن و ايوان کرائوتسو، دبير ارشد اين نهاد و بازگرداندن اجباري آنها از مرز به داخل اوکراين نگران شده است.

پامپئو افزود: ما وظيفه تضمين امنيت جان خانم کولسنيکووا و تمام آن کساني که به صورت ناعادلانه بازداشت شدند، به مقام‌هاي بلاروسي يادآور مي‌شويم. ما از مقام‌هاي بلاروسي مي‌خواهيم تا به خشونت عليه مردم خودش پايان داده، تمام آن کساني که به صورت ناعادلانه بازداشت کرده از جمله ويتالي شکلياروف، شهروند آمريکايي را آزاد کند و وارد گفت‌وگوي معنادار با نمايندگان واقعي جامعه بلاروس شود.

پيشتر تجمعي در حمايت از کولسنيکووا در مينسک برگزار شد. صدها تن با تجمع در ميداني، پرچم‌هاي سفيد قرمز به دست گرفته و شعارهايي در حمايت از اين عضو اپوزيسيون بلاروس سر دادند. شوراي هماهنگي در بحبوحه اعتراضات عليه نتايج انتخابات رياست جمهوري نهم اوت که الکساندر لوکاشنکو، رئيس‌جمهوري بلاروس دوباره در آن پيروز شد، تشکيل شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar