فارس/ وزير خارجه عمان گفت که تحقق صلح با رژيم صهيونيستي در گرو اين است که اين رژيم به اشغالگري پايان دهد.

«بدر بن حمد البوسعيدي»، وزير خارجه عمان راهکار دو دولتي در فلسطين را تنها راه تحقق صلح در اين منطقه دانست.
بوسعيدي امروز چهارشنبه که از طريق تماس ويديوئي در افتتاحيه صدوپنجاه و چهارمين دور نشست شوراي اتحاديه عرب سخنراني مي‌کرد، گفت: «بدون راه حل دو دولتي مبتني بر اصل "زمين در برابر صلح" و پايان دادن به اشغالگري اسرائيلي‌ها در اراضي فلسطين، صلح فراگير و عادلانه و دائم بين کشورهاي عربي و اسرائيل محقق نخواهد شد».
او با اين حال گفت که کشورش به «حق حاکميتي» کشورهاي عربي در رابطه با آنچه که براي منافعشان مناسب مي‌دانند، احترام مي‌گذارد.
امارات و رژيم صهيونيستي ماه گذشته بر سر عادي سازي روابط با يکديگر به توافق رسيدند و قرار است هفته آينده اين توافق به امضاي مقامات ارشد آن‌ها برسد.
وزير خارجه عمان گفت که مسقط بر اساس ابتکار عمل صلح عربي در حرکت است و از اين طرح به عنوان مرجع دستيابي به صلح مورد نظر که مبتني بر قوانين و قطعنامه‌هاي شوراي امنيت بوده، پيروي مي‌کند.
راهکار دودولتي که مورد توافق بيشتر کشورهاي دنيا و سازمان ملل است، به دنبال ايجاد دو دولت در سرزمين‌هاي فلسطينِ تاريخي (دولت فلسطين به پايتخت قدس شرقي و دولت اسرائيل) است.
علاوه بر اين، بر اساس «طرح صلح عربي» که به ابتکار پادشاه سابق سعودي مطرح شده، کشورهاي عربي شرط کرده‌اند که در صورت تشکيل کشور فلسطين بر اساس طرح دو دولتي، حاضر خواهند بود «موجوديت اسرائيل» را به رسميت شناخته و روابط خود با اين رژيم را عادي‌سازي کنند.
با اين حال، بر اثر دودستگي و اقدامات کشورهاي عربي، رژيم صهيونيستي اقدام به ساخت شهرک و اشغالگري در مرزهاي ۶۷ کرده است و قرار است ۳۰ درصد از کرانه باختري را به قلمرو خود ملحق و اشغال کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar