فارس/ سخنگوي وزارت امنيت داخلي آمريکا از ابطال رواديد بيش از ۱۰۰۰ تبعه چيني به اتهام ارتباط با ارتش اين کشور خبر داد.

در ادامه تنش‌زايي‌هاي ديپلماتيک، سياسي و اقتصادي دولت آمريکا با دولت چين، بامداد پنجشنبه رواديد بيشتر از هزار تبعه چيني باطل شد.

به نوشته خبرگزاري «رويترز»، وزارت امنيت داخلي آمريکا با اعلام اين خبر، گفت که رواديد اين افراد را به دليل رابطه احتمالي با ارتش و نهادهاي نظامي چين باطل کرده است.

بر اين اساس، سخنگوي اين وزارتخانه در ايميلي به رويترز خبر داد: «ما همچنان از دانشجويان و پژوهشگران قانوني چيني که اهداف حزب کمونيست چين براي تسلط نظامي را پيش نمي‌برند، استقبال مي‌کنيم».

همزمان «چاد وولف» سرپرست وزارت امنيت داخلي آمريکا نيز با متهم کردن چين به اعزام افراد نظامي تحت عناوين دانشجو يا دانشگاهي به اين کشور، مدعي شد: «ما صدور رواديد براي برخي دانشجويان و محققان چيني که ارتباطاتي با استراتژي نظامي چين دارند، متوقف کرديم تا مانع به سرقت رفتن تحقيقات حساس و تصاحب آنها [توسط چيني‌ها] شويم».

اين اقدام واشنگتن پس از آن است که دولت آمريکا فعلا رواديد حضور خبرنگاران چيني در اين کشور را تمديد نکرده و مهلت حضور ۹۰ روزه آنها در خاک ايالات متحده (تا ابتداي ماه نوامبر) رو به اتمام است.

«هوآ چون‌يينگ» سخنگوي وزارت خارجه چين پيشتر با بيان اينکه آمريکا از مفهوم امنيت ملي براي فشار آوردن به شرکت‌هاي چيني سوءاستفاده مي‌کند، گفت واشنگتن از چنين رفتارهايي به هيچ چيزي نمي‌رسد.

پيش از اين نيز منابع مطلع از تصميم دولت آمريکا براي گسترش قانون منع مهاجرتي به اين کشور، بر تمام اعضاي حزب حاکم چين و خانواده‌هاي آنها خبر داده بودند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar