فارس/ به دنبال تنش‌ها ميان مسکو و برخي کشور‌هاي غربي بر سر ماجراي مسموميت ادعايي «ناوالني»، وزير امور خارجه روسيه امروز گفت اتحاديه اروپا تلاش دارد در اقدام براي «مجازات روسيه» از آمريکا عقب نماند.

«سرگئي لاوروف»، وزير امور خارجه روسيه امروز يکشنبه، در مصاحبه‌ با شبکه يک روسيه از اقدام اتحاديه اروپا براي آنچه که آنها «مجازات روسيه» مي‌دانند انتقاد کرد. 
به نوشته خبرگزاري تاس، لاوروف در اين مصاحبه گفت: «متأسفانه اتحاديه اروپا راهي را در پيش گرفته تا منافع راهبردي و ژئوپلتيکي خود را به خاطر عقب نيفتادن از آمريکا در آنچه که "مجازات روسيه" ناميده مي‌شود به خطر بيندازد. ما به اين موضوع عادت کرده‌ايم.»
وزير امور خارجه روسيه در ادامه خاطر نشان کرد که با توجه به اين مسئله لازم است که مسکو روابط خود با اتحاديه اروپا را در يک شبکه امن برقرار کند.
لاوروف در اين باره گفت: «اکنون ما فهميده‌ايم که قطعاً بهتر است برنامه‌هاي آينده‌مان را با استفاده از "يک شبکه امن" ايجاد کنيم (منظورم [ايجاد] فرصت‌ براي بازگشت به مشارکت کامل با اتحاديه اروپاست).»
اخيراً ماجراي مسموميت ادعايي «آلکسي ناوالني»، منتقد دولت روسيه روابط مسکو با برخي کشور‌هاي اتحاديه اروپا به خصوص آلمان را به تيرگي کشانده است.
هفته گذشته (هشتم سپتامبر) وزراي خارجه گروه ۷ در بيانيه‌اي مشترک آنچه به ادعاي آنها «مسموميت تأييدشده» ناوالني خوانده شده را محکوم کردند و از روسيه خواستند عاملان حمله به او را پيدا کرده و محاکمه کند.
آلکسي آناتوليويچ ناوالني، سياستمدار مخالف روسيه و «ولاديمير پوتين»، رئيس‌جمهور اين کشور است که يکي از رهبران تظاهرات‌هاي اعتراضي عليه دولت روسيه در سال‌هاي ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ بود.
او روز ۲۰ اوت هنگام پرواز از شهر «تومسک» در روسيه به سمت مسکو، پايتخت اين کشور علائم بيماري از خودش نشان داد و بعد از فرود اضطراري هواپيما در شهر «امسک» به بيمارستاني در اين شهر منتقل شد.
از همان روزهاي اول اين حادثه و پيش از آن که آزمايش و تحقيقي انجام شود، غرب عليه روسيه موضع‌گيري کرد و انگشت اتهام را به سمت مسکو نشانه رفت.
اين در حالي است که وزارت امور خارجه روسيه چهارشنبه هفته گذشته با انتشار بيانيه‌اي از شکل‌گيري کارزار ضد‌روسي مرتبط با ماجراي ناوالني انتقاد کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar