ايرنا/ نبيه بري رئيس پارلمان لبنان در گفت‌وگوي تلفني با امانوئل مکرون رئيس‌جمهوري فرانسه اعلام کرد که در صورت عدم واگذاري کرسي وزارت دارايي به جنبش امل و حزب‌الله، اين دو حزب شيعي در دولت آتي مشارکت نخواهند کرد.

به گزارش شبکه خبري الميادين، بري در اين تماس،‌ موضع جنبش امل و حزب‌الله لبنان را در خصوص مشارکت در دولت بعدي اعلام کرد و گفت در صورتي که کرسي وزارت دارايي در اختيار آن‌ها نباشد، در دولت جديد مشارکت نخواهند کرد.
دفتر رسانه‌اي بري در بيانيه‌اي افزود: مشکل در تشکيل دولت با فرانسوي‌ها نيست بلکه مشکل از داخل است.
در اين بيانيه آمده است: عنوان واحدي براي دولت درنظر گرفته شده و آن هم داشتن صلاحيت در ازاي عدم انتساب به حزب و عدم وابستگي پارلماني است. ما همچنين به مصطفي اديب نخست‌وزير مکلف هم اعلام کرديم که آماده همکاري در هر چيزي که باعث ثبات لبنان شود،‌ هستيم.
بري ادامه داد: در خصوص تشکيل دولت جديد ما شاهد دستورالعمل‌هايي براي وزارتخانه‌ها و خط‌ونشان کشيدن‌هايي از خارج لبنان و نيز عدم آغاز رايزني‌ها و گفت‌وگوها در اين زمينه هستيم. ما به اديب ابلاغ کرديم که با اين وضع، تمايلي براي شرکت در دولت آينده نداريم.
اين در حالي است که وزارت خزانه‌داري آمريکا به تازگي دو وزير سابق لبناني وابسته به حزب‌الله به نام هاي علي حسن خليل و يوسف فنيانوس را در فهرست ليست سياه تروريسم قرار داده است.
از سوي ديگر جبران باسيل رئيس جريان ملي آزاد لبنان نيز ساعاتي قبل در کنفرانس مطبوعاتي گفت:‌برخي طرف‌ها به دنبال تخريب طرح فرانسه براي لبنان هستند. برخي هم مي‌خواهند قانون اساسي را زيرپا بگذارند و به بهانه طرح ارائه شده فرانسه، دستاوردهاي سياسي کسب کنند.
وي تاکيد کرد که جريان ملي آزاد ملي تمايلي براي مشارکت در دولت آتي ندارد اما خود را براي معرفي کانديدي براي پست رئيس‌جمهوري آماده مي‌کند.
بنابر اعلام رسانه‌هاي لبناني، پيش‌نويس پيشنهاد مصطفي اديب نخست‌وزير مکلف براي تشکيل دولت آينده که شامل ۱۴ وزير است، آماده است و طي هفته جاري آن را به ميشل عون رئيس‌جمهوري لبنان ارائه خواهد کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar