تسنيم/ شماري از اعضاي مجلس سناي افغانستان تاکيد کردند که تيم مذاکره کننده دولت افغانستان براساس مصلحت‌هاي سياسي و قومي تشکيل شده است و از توانايي لازم براي مذاکره با طالبان برخوردار نيست.

«محمد رحيم حسن‌يار» سناتور ولايت غزني با تاکيد بر اينکه تيم مذاکره کننده دولت بايد با يک ديدگاه ملي و دستورکار واحد بايد مذاکرات شود، افزود که شماري از اعضاي اين تيم ديدگاه‌هاي سليقه‌اي و خانوادگي دارند که به سود کشور نيست.

«رحمت‌الله اچکزي» سناتور قندهار نيز تاکيد کرد: افرادي بايد در ترکيب تيم مذاکره کننده دولت حضور مي‌داشتند که از توانايي تحليل دقيق از اوضاع کلي کشور برخوردار باشند.

اچکزي ادامه داد که تعدادي از اعضاي اين تيم بر اساس روابط و مصلحت‌هاي سياسي انتخاب شدند و توانايي گفت‌وگوي مستقيم با گروه طالبان را ندارند.

به گزارش «کليد»، «امان‌الله عظيمي» از ديگر اعضاي سنا نيز خواستار تغيير در تيم مذاکره کننده دولت شد و تصريح کرد که ترکيب کنوني اين تيم نمي‌تواند خواسته‌هاي مردم افغانستان را در ميز مذاکره با طالبان مطرح کند.

پيش از اين نيز برخي از سياسيون، احزاب و جريان‌هاي سياسي تاکيد کرده بودند که تيم دولت افغانستان براي مذاکره با طالبان توانايي لازم را ندارند.

«محمد اسماعيل خان» از فرماندهان جهادي و عضو ارشد حزب «جمعيت اسلامي» در افغانستان گفته بود که «اعضاي اين هيئت در جريان‌هاي داخلي اين کشور حضور نداشته‌اند بنابراين آگاهي لازم را ندارند و درباره طالبان نيز روحيه دفاع از حق ملت را ندارند.»

«حفيظ الرحمان نقي» عضو رهبري «حزب اسلامي» نيز تاکيد کرده بود که اين هيئت به هيچ وجه نماينده سياسيون، نهادها و احزاب مطرح افغانستان نيستند.

از سوي ديگر نيز «مير رحمان رحماني» رئيس پارلمان افغانستان نيز پيش از اعزام تيم مذاکره کننده دولت به قطر در صحن علني مجلس گفته بود که اين تيم از محتواي بحث با طالبان اطلاع ندارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar