ايسنا/ پوتين در ديدار با لوکاشنکو بيان کرد که بلاروسي‌ها خودشان بدون هيچ مداخله‌اي از خارج بايد از عهده شرايط دشوار در کشور برآيند.

به گزارش اسپوتنيک، براساس بيانيه کرملين آمده است: روساي جمهوري روسيه و بلاروس در سوچي اوضاع در اين جمهوري را پس از انتخابات رياست جمهوري بررسي کردند.
ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه طي ديدار با الکساندر لوکاشنکو، همتاي بلاروسي خود اظهار کرد: «ما تحولات را مي‌بينيم و همه چيز را مي‌دانيم، آگاهيم چه اتفاقي در بلاروس مي‌افتد و رويدادهاي سياسي داخلي مرتبط با اين انتخابات بوده‌اند. شما موضع ما را به خوبي مي‌دانيد. ما طرفدار آن هستيم که ملت بلاروس خودشان بدون هيچ دخالت و فشاري از خارج و به صورت آرام و از راه گفت‌وگو با يکديگر از عهده اين شرايط دشوار برآيند و به راه حل کلي برسند که بدانند چطور کار خود را پيش ببرند.»
او اشاره کرد: زمان آن است که روي قانون اساسي کشور کار شود. روسيه به تمامي توافقات با بلاروس از جمله سازمان معاهده امنيت جمعي متعهد باقي مي‌ماند. روسيه به زودي به بلاروس وام ۱.۵ ميليارد دلاري مي‌دهد. 
پوتين پيشنهادي که لوکاشنکو درباره برخي اصلاحات در قانون اساسي بلاروس داده را منطقي، سودمند و در زمان مناسب توصيف کرد.

رئيس‌جمهوري روسيه با تاکيد بر اين‌که ارتباطات متقابل دفاعي ادامه خواهد داشت به آموزش‌هاي نظامي مشترک بين نيروهاي دو کشور اشاره کرد که قرار است امروز، دوشنبه آغاز شوند.
او ادامه داد: اين آموزش‌ها از سال گذشته ميلادي برنامه‌ريزي شده بودند. بعد از پايان آنها يگان‌هاي روسيه به محل استقرار دائمي خود در داخل روسيه بازمي‌گردند.
رئيس‌جمهوري روسيه گفت، تمام فعاليت‌هاي نظامي براي مرحله آينده در خاک روسيه و بلاروس طبق جدول زماني مقرر شده ادامه مي‌يابند.
رئيس جمهوري روسيه ابراز اطمينان کرد که کشورها بايد مشکلات اقتصادي پيش رويشان را برطرف کرده و با «ويروس کرونا» مقابله کنند. او به لوکاشنکو اطمينان داد، بلاروس اولين کشوري خواهد بود که واکسن "اسپوتنيک-V" را دريافت مي‌کند.
لوکاشنکو نيز از پوتين به دليل حمايت‌هايش از او بعد از انتخابات رياست‌جمهوري نهم اوت تشکر کرد و گفت، بلاروس بايد به برادر بزرگتر، روسيه نزديکتر باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar