ايسنا/ دادستان‌هاي برزيلي در جريان تحقيقات در پرونده فساد گسترده موسوم به "کارواش" رئيس‌جمهوري پيشين را به پولشويي متهم کردند؛ کمتر از يک‌ سال پس از آنکه ديوان عالي اين کشور دستور آزادي او از زندان را داد و او در پرونده ديگري خواستار فرجام‌خواهي شد.

به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، دادستان‌هاي برزيلي مي‌گويند، لوئيس ايناسيو لولا دا سيلوا، رهبر سابق جناح چپگرا که بين سال‌هاي ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ بر مسند قدرت نشسته بود، از يک غول ساخت و ساز برزيلي با نام "اودبرشت" رشوه‌اي به نام کمک به موسسه‌اي که با نام او فعاليت داشت، دريافت کرده است.

به گفته آنها، او به صورت غيرقانوني مبالغي را در حساب‌هايش در ازاي اعطاي قراردادهايي با شرکت نفت دولتي برزيل تحت عنوان "پتروبراس" دريافت کرده بود.

وکلاي اين رئيس‌جمهوري پيشين برزيل از اتهامات جديد ابراز شگفتي کرده و معتقدند دادستان‌ها هيچ سندي براي تاييد ادعاهايشان ندارند. دا سيلوا بارها ابراز بي‌گناهي کرده و دادستان‌ها در پرونده تحقيقاتي "کارواش" را به داشتن انگيزه‌هاي سياسي متهم مي‌کند.

دادستان‌هاي برزيلي همچنين اولين وزير دارايي او و رئيس موسسه لولا را متهم کرده‌اند که او رد مي‌کند.

چهارمين اتهام دا سيلوا از تحقيقات کارواش درست پس از آن مطرح شد که چندين دادستان از گروه ضربت ضد فساد خارج شدند. رئيس اين گروه به دليل آنچه مشکلات خانوادگي خواند، سمتش را ترک کرد.

دا سيلوا بابت محکوميت در پرونده فساد و پولشويي مرتبط با خريد يک آپارتمان ساحلي در ايالت سائوپائولو درخواست استيناف داده است. يک دادگاه‌ ارشدتر در ژانويه ۲۰۱۸ اين حکم را تاييد کرد که به زنداني شدن اين رئيس‌جمهوري پيشين برزيل سه ماه پس از آن منجر شده و اجازه نداد که او در انتخابات رياست جمهوري امسال نامزد شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar