فارس/ «مولود چاووش‌اوغلو» وزير امور خارجه ترکيه از نزديک شدن به توافقي با روسيه براي آتش‌بس در ليبي خبر داد.

به نوشته خبرگزاري «رويترز» چاووش اوغلو بامداد پنجشنبه (به وقت تهران) در مصاحبه با شبکه «سي‌اِن‌اِن ترک» گفت که آنکارا و مسکو در جريان نشست‌هاي اخير، به توافقي براي برقراري آتش‌بس در ليبي و اجراي راهکار سياسي براي پايان دادن به بحران اين کشور رسيده‌اند.

کشور ليبي از سال ۲۰۱۱ و از زمان سرنگوني حکومت «معمر قذافي» رهبر پيشين اين کشور با گسستگي سياسي مواجه شده و تحت کنترل دو دولت موازي در شرق و غرب در آمده است؛ يکي از اين دولت‌ها، دولت «وفاق ملي» به رياست «فائز السراج» است که در طرابلس قرار دارد و از حمايت ترکيه برخوردار است و ديگري دولت طُبرُق در شرق ليبي است که «خليفه حفتر» فرمانده شبه‌نظاميان موسوم به «ارتش ملي ليبي» آن را رهبري مي‌کند و از حمايت امارات و مصر برخوردار است.

 وي درباره وضعيت سامانه پدافند موشکي «اس-۴۰۰» در ترکيه نيز توضيح داد که اين سامانه روسي را هنوز فعال نکرده‌اند.

وزارت خارجه آمريکا تهديد کرده هر کشوري که از روسيه اين سامانه‌ها را خريداري کند، تحريم مي‌شود. کاخ سفيد نيز طبق لايحه بودجه نظامي ۲۰۲۰، مکلّف است ترکيه را تا پايان سال به صورت کامل از برنامه توليد مشترک «اف-۳۵» کنار بگذارد و حتي تحويل مابقي جنگنده‌هاي خريداري شده را نيز تعليق کند.

خبرگزاري «اسپوتنيک» به نقل از وزير خارجه ترکيه نوشت: «ابتدا قرار بود اس-۴۰۰ در ماه آوريل وارد خط وظيفه شوند اما به دليل همه‌گيري ويروس کوويد۱۹، برنامه‌ها بازنگري شد. اس-۴۰۰ هنوز فعال نشده است. ارتش ما مي‌داند که چه کاري بايد انجام دهد. ما اين سامانه‌ها را به دليل نياز مبرم خريديم».

پيش از اين، يک مقام ترکيه‌اي خبر داده بود که در مذاکرات با طرف روسي بر سر خريد دومين سامانه پدافند موشکي، به توافق کلي رسيده‌اند.

چاووش‌اوغلو درخصوص تنش‌ها با يونان در حوزه شرق درياي مديترانه نيز تصريح کرد: «پيش از هرچيز، يونان بايد از رفتار تماميت‌خواهانه دست بردارد. ما مي‌گوييم که با همه مذاکره مي‌کنيم. اگر يونان پيش‌شرط بگذارد، ما نيز پيش‌شرط مي‌گذاريم».

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar