ايسنا/ رئيس جمهوري قبرس تاکيد کرد، کشورش براي مذاکره با ترکيه به منظور حل اختلافات در مناقشه بر سر حقوق حفاري در مديترانه آماده است اما تنها در صورتي که اخاذي و تهديدي در کار نباشد.

به نقل از خبرگزاري رويترز، در همين حال ارزولا فون در لاين،‌ رئيس کميسيون اروپا گفت: هيچ چيز نمي‌تواند ارعاب يونان و قبرس توسط ترکيه را توجيه کند؛ ترکيه‌اي که عمليات کشتي حفاري خود در آب‌هاي مورد مناقشه را تا ۱۲ اکتبر (۲۱ مهرماه) تمديد کرده است.

نيکوس آناستازيادس، رئيس جمهوري قبرس پس از مذاکره با چارلز ميشل، رئيس شوراي اروپا گفت: نيکوزيا همواره براي مذاکره آماده است اما براي مذاکراتي که موثر باشد، بر مبناي قوانين بين‌المللي به طور شفاف تعريف شده باشد و بدون اخاذي و تهديد باشد.

وي افزود: اقدام ترکيه براي تمديد عمليات کشتي حفاري "ياووز" در زماني صورت گرفت که اتحاديه اروپا که قبرس عضوي از آن است تلاش مي‌کند تا تنش‌ها را کاهش دهد.

کرياکوس ميتسوتاکيس، نخست وزير يونان گفت: من نيز نگران اقدام ترکيه براي تمديد عمليات اين کشتي حفاري هستم.

وي در مصاحبه‌اي با روزنامه اکونوميست گفت: ترکيه يک انتخاب دارد. او مي‌تواند به طور سازنده با اروپا همکاري و مشارکت کند يا به اين نوع اقدامات يکجانبه‌اش ادامه دهد و با پيامدهايش روبه‌رو شود. همه ما اميدواريم که انتخاب ترکيه، مشارکت سازنده باشد.

رهبران اتحاديه اروپا در نشست ۲۴ الي ۲۵ سپتامبر (سوم و چهارم مهرماه) راه‌هاي کاهش تنش‌ها را بررسي خواهند کرد.

آناستازيادس گفت: با توجه به نشست آتي شوراي اتحاديه اروپا، ما بر اهميت متحد ماندن در رساندن پيام‌ها به ترکيه تاکيد داريم و مصمم هستيم در صورت ادامه اين اقدامات غيرقانوني تصميمات‌مان را اجرايي کنيم.

فاروق کايماکچي، معاون وزير امور خارجه ترکيه به يک هيئت آنلاين درباره روابط اتحاديه اروپا-ترکيه گفت: ‌اين عمليات‌ها در واکنش به اقدامات يکجانبه قبرس يوناني‌نشين و يونان صورت مي‌گيرند.

وي افزود: اين ارعاب نيست. حرف اين عمليات تنها اين است که ترکيه به دفاع از حقوق خود و همچنين حقوق قبرس ترکيه‌نشين ادامه خواهد داد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar