فارس/ روسيه در نظر دارد تغييراتي در جهت توسعه بيشتر جنگنده سوخو-۵۷ انجام دهد و برخي کشورها از جمله عراق به دنبال خريد اين نسخه از اين هواپيماي جنگي هستند.

طبق گفته برخي رسانه‌ها روسيه به زودي اولين قرارداد فروش جنگنده نسل پنجم Su-57 را امضاء خواهد کرد.

به نوشته وبگاه شبکه «رووداو»، روسيه قصد دارد تغييراتي در جهت توسعه بخش‌هايي از اين جنگنده اعمال کند. علي‌رغم اينکه روس‌ها اولين جنگنده سوخو۵۷ را در سال ۲۰۱۷ ساختند، اما تا کنون عجله‌اي براي توليد انبوه از خود نشان نداده‌اند و در اين مدت در حال آزمايشات و افزايش کارايي‌هاي اين جنگنده بودند.

به گفته کارشناسان نظامي، سوخو۵۷ داراي قدرت جنگاوري بسيار بالايي است و به زودي وارد چرخه توليد انبوه خواهد شد. 

خبرگزاري چيني «سوهو» نيز نوشته است که نمايندگان تعدادي از کشورها در سفر به مسکو براي خريد سوخو۵۷ با روسيه به مذاکره نشسته‌اند که در ميان آن‌ها تعدادي از کشورهاي جهان سوم از جمله عراق نيز حضور دارند.

به گزارش اين خبرگزاري، محبوبيت اين جنگنده موجب نگراني ايالات متحده آمريکا و متحدانش شده است و سوخو ۵۷ يک جنگ‌افزار راهبردي محسوب مي‌شود و اگر در نظر بگيريم که که مسکو اين جنگنده را ارزان‌تر از قيمت واقعي‌اش مي‌خواهد بفروشد، بايد گفت که سوخو ۵۷ براي بسياري از کشورها مطلوب است.

 هنوز قيمتي براي اين جنگنده اعلام نشده است اما بايد به مراتب ارزان‌تر از رقيب آمريکايي خود يعني اف-۳۵ باشد؛ جنگنده‌اي که هر فروند آن ۲۰۰ ميليون دلار فروخته مي‌شود و براي کشورهاي ضعيف چنين مبالغي سنگين است.

سوخو-۵۷، يک جنگنده چند منظوره براي نابود ساختن انواع اهداف هوايي در مسافت‌هاي کوتاه و بلند، هدف قرار دادن اهداف زميني و دريايي و غلبه بر قابليت‌هاي دفاع هوايي دشمن است.گفته مي‌شود که اين جنگنده رقيب اصلي جنگنده‌هاي «اف-۳۵» و «اف-۲۲» ساخت آمريکاست و در صورت صادرات اين جنگنده، وضعيت بازارهاي بين‌المللي براي فروش اين محصول به نفع روسيه تغيير مي‌يابد. 

پيش از اين نيز محافل داخلي عراقي از اهتمام اين کشور براي خريد سامانه دفاع هوايي اس-۴۰۰ از روسيه سخن گفته‌ بودند، همزمان به گفته اين منابع، آمريکا به شدت به دولت و ارتش عراق براي ممانعت از چنين خريدهايي فشار مي‌آورد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar