فارس/ وزير خارجه روسيه با غيرقانوني دانستن توافق شبه‌نظاميان کُرد سوري براي فروش نفت اين کشور به آمريکا، گفت واشنگتن کُردهاي سوري را به جدايي‌طلبي تحريک مي‌کند.

«سرگئي لاوروف» وزير امور خارجه روسيه امروز (جمعه) مجدداً قرارداد بين شبه‌نظاميان کُرد سوريه با آمريکا براي فروش نفت اين کشور را محکوم کرد.

لاوروف در مصاحبه با شبکه «ريانووستي» با بيان اينکه قرارداد مذکور نقض فاحش قوانين بين‌المللي است، گفت: «اخيرا، تصميمات اين گروه آمريکايي نامشروع در شرق سوريه اعلام شد که به همراه سران کُردها توافقي را امضا کردند که به تبع آن کمپاني نفتي آمريکايي مي‌تواند در خاک دولت مستقل سوريه، هيدروکربن توليد کند».

بر اين اساس، وي با بيان اينکه آمريکا در حال وخيم کردن مسئله کُردها در شرق سوريه است، توضيح داد: «وضعيت در کرانه شرقي رودخانه فرات نگران‌کننده است، جايي که نيروهاي آمريکايي به صورت غيرقانوني مستقر هستند و تمايلات جدايي‌طلبانه کُردها را تحريک مي‌کنند. متاسفانه آنها آشکارا کُردها را عليه دولت سوريه تحريک مي‌کنند و مانع خواست طبيعي آنها براي وارد شدن به گفت‌وگو با دولت دمشق مي‌شوند».

وزير خارجه روسيه روسيه ضمن اشاره به اينکه اين مسئله فقط منحصر به سوريه نيست بلکه در عراق، ايران و ترکيه هم تاثير دارد، ادامه داد: «از نقطه‌نظر تماميت ارضي جمهوري عربي سوريه، حضور نيروهاي آمريکايي در منطقه باعث ايجاد التهاب در مسئله کُردها مي‌شود».

به نوشته وبگاه ريانووستي، لاوروف ادامه داد: «اين بازي خطرناکي در منطقه است. آمريکايي‌ها طبق عادت از اين اقدامات براي ايجاد آشوب استفاده مي‌کنند، که البته اميدوارند بتوانند آن را کنترل کنند. آنها در فاصله بسيار دوردست هستند و واقعا برايشان مهم نيست، اما عواقب تمايلات جدايي‌طلبانه در منطقه مي‌تواند فاجعه‌بار باشد».

حدود دو ماه پيش بود که بود که «ليندسي گراهام» سناتور جمهوري‌خواه آمريکايي فاش کرد که «مظلوم عبدي» فرمانده قسد توافقي را به يک شرکت نفت آمريکايي براي نوسازي ميدان‌هاي نفتي در شمال شرق سوريه امضا کرده است.

وزارت خارجه ترکيه نيز با محکوم کردن قرارداد شبه‌نظاميان کُرد سوري با آمريکا براي غارت نفت سوريه، گفت اين منابع نفتي متعلق به تمام مردم اين کشور است. 

دولت سوريه بارها تأکيد کرده است که اين شبه‌نظاميان و عناصر تروريست آمريکا در شرق و شمال شرق سوريه هدفي جز غارت نفت ندارند، و به حضور غير قانوني آنان پايان خواهد داد.

وي در بخش ديگري از صحبت‌هايش به موضوع برخي اتهام‌زني‌ها در سپهر سياسي آمريکا به روسيه مبني بر تشويق طالبان توسط اين کشور براي حمله به نظاميان آمريکايي در افغانستان اشاره کرده و آن را تخيلات تاييدنشده توصيف کرد.

بر اين اساس، وزير خارجه روسيه گفت: «اينکه ما را به برقراري روابطي با طالبان براي تحريک کردن آنها جهت اجراي عمليات‌هاي ويژه ضد نظاميان آمريکا در ازاي پاداش متهم مي‌کنند، داستان‌سرايي است. طالبان براي منافع خود با آمريکا مي‌جنگد. به نظرم متهم کردن ما به چنين کارهاي گاگنستر گونه‌اي، دون شأن ما و حتي مقامات آمريکايي است».

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar