ایسنا/ رئیس‌جمهوری ترکیه طی پیامی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان ملل متحد اظهار کرد: برای افزایش تاثیرگذاری مجدد سازمان ملل، باید در وهله نخست ساختار شورای امنیت اصلاح شود.

به گزارش آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه افزود: ساختار شورایی که سرنوشت بیش از هفت میلیارد انسان به انصاف پنج کشور رها شده است، نه تنها عادلانه نیست بلکه قابلیت پایداری نیز ندارد.  برخلاف معیارهای تعیین شده، سیستم سازمان ملل در زمینه جلوگیری و پایان دادن به درگیری‌ها موثر نبوده است.
اردوغان تصریح کرد: اکنون می‌بینیم که با ساختارهای متناسب با نیازهای قرن گذشته نمی‌توانیم بر آزمون‌های امروز غلبه کنیم. تشکیل شورای دموکراتیک، شفاف، پاسخگو، موثر و منصفانه برای بشریت یک انتخاب نیست بلکه ضرورت است.
او اضافه کرد: تبدیل استانبول، نقطه اتصال قاره‌ها به عنوان مرکز سازمان ملل متحد به تلاش‌ها برای برقراری صلح و ثبات جهانی کمک خواهد کرد.
اردوغان: از 8 واکسن آماده شده تاکنون روند آزمایش 2 واکسن روی حیوانات با موفقیت انجام شده، هدف ما ارائه آن در ماه‌های نخست سال جاری است. اقتصاد کشور پس از رشد منفی در سه ماهه دوم، علایم مثبتی برای روند صعودی در سه ماهه سوم می‌دهد.  هرچه صدای پای قدرتمند ترکیه بیشتر به گوش می‌رسد، اضطراب و نگرانی کسانی که به ترکیه به عنوان کشور وابسته می‌نگرند، بیشتر می‌شود.
او ادامه داد: بار دیگر تکرار می‌کنیم کشورهایی که در بحران‌های انسانی متعدد ریاکاری و منفعت طلبی‌ خود را اثبات کردند، نمی‌توانند حق و عدالت را در جهان برقرار کنند.
رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: آنهایی که ترکیه را در مساله مدیترانه شرقی نادیده می‌گرفتند اکنون سر میز مذاکره آمده‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar