فارس/ امیر قطر طی سخنرانی خود در نشست مجازی مجمع عمومی سازمان ملل، خواستار پایان دادن به اشغالگری در فلسطین و تشکیل کشوری به این نام به پایتختی قدس شرقی شد.

«شیخ تمیم بن حمد آل ثانی»، شامگاه سه‌شنبه امیر قطر خواستار لغو محاصره علیه کشورش و منطقه نوار غزه فلسطین شد.
او که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به صورت ویدیو کنفرانس سخنرانی می‌کرد گفت که «صلح عادلانه» جز با التزام به طرح ابتکار عمل کشورهای عربی و حل مسئله فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی میسر نخواهد شد.
بن حمد از شورای امنیت و سازمان ملل خواست به رژیم صهیونیستی برای پایان دادن به محاصره غزه اقدام و اعمال فشار کند. او گفت که دوحه با شرکای بین‌المللی خود اقدام به ارائه کمک فوری و طولانی مدت برای اهل غزه کرده است.
امیر قطر همچنین به محاصره کشورش توسط کشورهای عربی عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین اشاره کرد و دوحه از ابتکار عمل امیر کویت و تلاش‌های وی برای پایان دادن به بحران بین کشورهای یاد شده تقدیر و تشکر کرد.
او ادامه داد: «بارها تأکید کرده و امروز نیز تکرار می‌کنیم که گفت‌وگو تنها راه لغو محاصره ظالمانه کشورم قطر است».
تمیم بن حمد آل ثانی در مورد سوریه نیز گفت که موضع دوحه در قبال بحران سوریه همان قطعنامه ژنو۱ و سایر قطعنامه‌های دیگر شورای امنیت است. او دولت سوریه را به لجاجت و شورای امنیت را به بی‌توجهی در قضیه این بحران اشاره کرد و گفت که همین مسئله باعث ادامه این بحران شده است.
امیر قطر اوضاع در یمن را نیز خطرناک دانست و گفت که تداوم جنگ در این کشور منطقه را تهدید می‌کند و راه‌حل پایان دادن به این جنگ نیز جز با گفت‌وگوی یمنی-یمنی و تضمین وحدت و یک‌پارچگی یمن محقق نخواهد شد.
او از آتش‌بس اعلامی در لیبی بین طرفین متخاصم نیز استقبال کرد و گفت که دولت قطر برای مقابله با تروریسم در این کشور از تلاش‌های خود فرو گذار نخواهد کرد همانگونه که برای پایان دادن به بحران افغانستان، میزبان گفت‌وگوهای بین‌الافغانی بین دولت و طالبان این کشور شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar