تسنیم/ وزیر امور خارجه روسیه درباره امکان بحران اجتماعی عمیق و وقوع انقلاب رنگی در آمریکا، پس از انتخابات ریاست جمهوری آتی، به شوخی گفت: در ایالات متحده هرگز انقلاب رنگی رخ نمی‌دهد، برای اینکه سفارت آمریکا در آنجا وجود ندارد.

"سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری «تاس»، اعلام کرد که مقامات مسکو علاقه‌ای ندارند که آمریکا پس از انتخابات آتی در ماه نوامبر، خود را در یک بحران عمیق اجتماعی ببیند.
لاوروف در پاسخ به سئوالی در باره احتمال وقوع یک انقلاب رنگی در ایالات متحده، در صورتی که یکی از طرفین، نتیجه رأی گیری را به رسمیت نشناسد، تأکید کرد: «من نمی‌توانم در این زمینه قضاوت کنم. چنین شوخی وجود دارد که در ایالات متحده هرگز انقلاب رنگی رخ نخواهد داد، زیرا در ایالات متحده، سفارت آمریکا وجود ندارد. البته می‌دانید که در هر شوخی، یک جنبه شوخ طبعی و یک نکته حقیقی وجود دارد.»
وزیر خارجه روسیه ادامه داد: «تهدیدها و پیش بینی‌هایی شنیده می‌شود که احتمال دارد یکی از طرفین از به رسمیت شناختن نتایج انتخابات خودداری کند. شما می‌دانید که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چه دیدگاهی نسبت به رای گیری آتی از طریق پست دارد و مستقیماً کسانی که آنها را به حساب آورند را به قصد تحریف نتایج متهم کرده است. در این رابطه، حدس و گمان‌ها و نقطه نظرات زیادی وجود دارد که صحبت درباره آنها، به ما مربوط نمی‌شود و من هم در این خصوص پیش بینی نخواهم کرد.»
سرگئی لاوروف افزود: «ما قبلاً بارها و از جمله از سوی رئیس جمهور (ولادیمیر پوتین) تأکید کرده‌ایم که با هر رهبری که بر اساس قوانین ایالات متحده، به سمت ریاست جمهوری انتخاب شود، کار خواهیم کرد. البته در خصوص قانون انتخابات، اتفاقاً سئوالات زیادی مطرح است و همچنان این بحث باقی است: چرا بارها در تاریخ آمریکا اتفاق افتاده، نامزدی که اکثریت قابل توجه آراء شهروندان ایالات متحده را بدست آورده، در نهایت بازنده انتخابات شناخته شده است، برای اینکه توزیع آراء انتخاباتی متفاوت است و بطور مستقیم تعداد آراء شهروندان را منعکس نمی‌کند. البته این یک مشکل آمریکایی و مربوط به قانون اساسی و قوانین داخلی این کشور است.»
رئیس دستگاه دیپلماتیک روسیه یادآور شد: «در هر صورت، ما اصلا مایل نیستیم که کشوری پیشرویی در مقیاس جهانی، مانند ایالات متحده آمریکا، از این بابت دچار یک بحران عمیق اجتماعی شود و خشونت‌ها و برخوردهای نژادپرستانه که اکنون در برخی ایالات و شهرهای مختلف آمریکا مشاهده می‌شود، به اغتشاشات گسترده در این کشور تبدیل شود.»
انتخابات سراسری ریاست جمهوری در ایالات متحده در تاریخ سوم نوامبر (13 آبان ماه) برگزار خواهد شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar