فارس/ در پي امتناع ترامپ از تعهد به تحويل مسالمت‌آميز قدرت در صورت شکست در انتخابات، مقامات ارشد پنتاگون نگرانند در صورت ايجاد ناآرامي‌هاي داخلي بعد از انتخابات رياست‌جمهوري، ترامپ ارتش را براي سرکوب وارد خيابان‌ها کند.

در ميان نگراني‌هاي مقامات وزارت دفاع آمريکا، مهمترين نگراني اين است که آيا «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور آمريکا و فرمانده کل نيروهاي نظامي اين کشور، به آن‌ها دستور خواهد داد به ناآرامي‌هاي احتمالي بعد از انتخابات پيش‌رو وارد شوند.
به گزارش روزنامه آمريکايي «نيويورک تايمز» دونالد ترامپ در روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه هيچ آرامش خاطري در اين خصوص به مقامات پنتاگون نداد و بار ديگر از تحويل قدرت به صورت صلح‌آميز در صورت شکست در انتخابات سر باز زد. او در روز پنجشنبه هم با گفتن اين که مطمئن نيست انتخابات «صادقانه» باشد، بر نگراني‌ها افزود.
اين اظهارات در کنار ابراز تمايل وي در ماه ژوئن براي استناد به قانون شورش ۱۸۰۷ و فرستادن نيرو به خيابان‌هاي آمريکا براي سرکوب اعتراضات در پي قتل «جورج فلويد»، باعث اضطراب شديد سران ارتش و وزارت دفاع آمريکا شده است. آن‌ها اصرار دارند که هر کاري را براي دور نگه داشتن نيروهاي مسلح از انتخابات انجام خواهند داد.
ژنرال «مارک ميلي»، رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا در پاسخ کتبي به سوالات قانون‌گذاران مجلس نمايندگان آمريکا که در ماه گذشته منتشر شد، نوشت: من عميقاً به اصل ارتش داراي شخصيت غيرسياسي اعتقاد دارم. در صورت اختلاف درباره برخي از جنبه‌هاي انتخابات، طبق قانون، دادگاه‌ها و کنگره آمريکا بايد هر اختلافي را حل کنند و نه ارتش. من هيچ نقشي را براي نيروهاي مسلح در اين روند پيش‌بيني نمي‌کنم.
با اين وجود، همچنان بحث شديد درباره نقشي که ارتش بايد در صورت تبديل يک انتخابات بحث‌برانگيز به ناآرامي‌هاي داخلي ايفا کند، ادامه دارد.
مقامات ارشد پنتاگون که نخواستند نامشان فاش شود تاييد کرده‌اند که در بين خودشان اين بحث در جريان است که اگر ترامپ که در صورت شکست در انتخابات، از روز انتخابات سراسري تا روز تحليف رئيس‌جمهور جديد همچنان رئيس‌جمهور است، به قانون شورش استناد کند و بخواهد نيروها را به خيابان‌ها بفرستد، آن‌ها بايد چه کنند.
مسئله‌اي که بعيد هم به نظر نمي‌رسد و ترامپ تاکنون بارها در جريان اعتراضات عليه نژادپرستي و خشونت پليس آمريکا تهديد کرده اين کار را انجام خواهد داد. ژنرال مارک ميلي و «مارک اسپر» وزير دفاع آمريکا اما در مقابل اين تهديدات ترامپ مقاومت کرده و در نتيجه او مجبور به عقب‌نشيني شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar