فارس/ وزارت خارجه جمهوري آذربايجان از تماس تلفني وزير خارجه روسيه با همتاي آذربايجاني خود در بحبوحه تنش بين باکو و ايروان خبر داد.

وزيران امور خارجه روسيه و جمهوري آذربايجان به دنبال تنش و درگيري نظامي بين اين کشور و ارمنستان تلفني گفت‌وگو کردند.
به گزارش خبرگزاري «آذرتاگ»، وزارت خارجه آذربايجان طي بيانيه‌اي اعلام کرد که «سرگئي لاوروف» امروز يکشنبه‌ با همتاي خود «جيحون بايرام‌اوف» تماس گرفته و از تنش به‌ وجود آمده در منطقه «قره‌باغ» ابراز ناراحتي کرده و خواستار برقراري آتش‌بس در اين منطقه مورد مناقشه شده است.
بر اساس بيانيه وزارت خارجه آذربايجان، نيروهاي ارمنستان امروز آتش‌بس بين اين دو کشور را نقض کرده و به سمت نيروهاي آذربايجاني آتش گشوده‌اند که طرف مقابل نيز به آن واکنش نشان داده است.
نيروهاي جمهوري آذربايجان و ارمنستان از امروز يکشنبه بعد از گذشت هفته‌ از آرامش نسبي در مرزهاي يکديگر، وارد دور جديدي از تنش‌ و درگيري شده‌اند. دو طرف يکديگر را به آغازگر درگيري متهم کرده‌اند.
وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرده که نيروهاي اين کشور دو بالگرد و سه پهپاد آذربايجاني را در واکنش به حملات باکو به مناطق مسکوني ساقط کرده‌اند. وزارت دفاع ارمنستان همچنين اعلام «حالت جنگي» کرده و از تمامي نيروهاي خود خواسته است تا در آماده‌باش کامل قرار گيرند.
در واکنش به اين اقدام ايروان، پارلمان آذربايجان نيز در مناطق درگير حالت جنگي اعلام کرد. در همين حال، يک مقام محلي ارمني در منطقه «قره‌باغ» به ترتيب از کشته و زخمي شدن، ۱۶ و ۱۰۰ از نيروهاي خود در درگير با نيروهاي آذربايجان خبر داد.
وزارت دفاع آذربايجان از آزادسازي چند «روستا و منطقه» در قره‌باغ کوهستاني خبر داده است با اين حال ارمنستان، اين خبر را تکذيب کرده است.
جمهوري آذربايجان و ارمنستان ماه‌هاي گذشته نيز بعد از حمله نيروهاي اين کشور به منطقه مرزي «تووز» (واقع در شمال غرب جمهوري آذربايجان) درگير شده بودند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar