فارس/ وزارت خارجه روسيه اعلام کرد اين کشور تاکنون 4 درخواست براي برلين فرستاده و خواستار دسترسي کنسولي به مخالف مسکو که ادعاي مسموميت او مطرح است، شده اما آلمان همه درخواست‌ها را بدون پاسخ گذاشته است.

وزارت خارجه روسيه امروز شنبه در بيانيه‌اي اعلام کرد وزارت خارجه آلمان مانع دسترسي کنسولي سفارت روسيه در برلين به «الکسي ناوالني» که در حال حاضر در آلمان به سر مي‌برد، شده است.
اين وزارتخانه افزود: دادستان‌هاي روس چهارمين درخواست کمک قانوني را در ۲۴ سپتامبر به برلين ارسال کردند. آلمان به ۳ درخواست قبلي پاسخ نداده است.
در اين بيانيه گفته شده که مسکو همچنان براي دريافت پاسخ براي اين درخواست‌ها مصّر است. وزارت خارجه روسيه با تاکيد بر اين که همچنان آماده مذاکره آزاد، منصفانه و مبتني بر واقعيت است، افزود: محرکانِ کارزار فتنه‌انگيزي که به دنبال خراب کردن وجهه روسيه و روابط دوجانبه آن هستند، به خود بيايند.
به گزارش خبرگزاري «اسپوتنيک»، در ادامه، ادعاي مطرح شده از سوي مقامات آلمان درباره عدم آمادگي مسکو براي مذاکره در چارچوب سازوکارهاي تخصصي دوجانبه موجود را «دروغ آشکار» خواند. 
«هايکو ماس» وزير خارجه آلمان پيش از اين گفت در صورتي که سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي ارزيابي ارتش آلمان درباره مسموميت ادعايي الکسي ناوالني را تاييد کند، ممانعت از اعلام تحريم‌هاي جديد عليه مسکو غيرممکن خواهد بود.
ماس در گفت‌وگو با پورتال خبري «تي-آنلاين» که امروز شنبه منتشر شد، گفت: اگر نتايج آزمايشگاه‌هاي آلمان، سوئد و فرانسه تاييد شود، پاسخ روشني را از سوي اتحاديه اروپا به همراه خواهد داشت. اطمينان دارم که در آن صورت اجتناب از تحريم‌ها غيرممکن خواهد بود.
او در پاسخ به اين سوال که تحريم‌هاي جديد چه افراد و نهادهايي را هدف قرار خواهد داد، گفت آن‌ها بايد هدفمند و متناسب باشند.
اين ديپلمات ارشد آلماني ادعا کرد: اما چنين نقض جدي کنوانسيون سلاح‌هاي شيميايي نمي‌تواند بدون پاسخ بماندو ما درباره آن در اروپا توافق داريم.
الکسي آناتوليويچ ناوالني يکي از رهبران تظاهرات‌هاي اعتراضي عليه دولت روسيه در سال‌هاي ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲، روز ۲۰ آگوست (۳۰ مردادماه) هنگام پرواز از شهر «تومسک» در روسيه به سمت مسکو، پايتخت اين کشور علائم بيماري از خود نشان داد و بعد از فرود اضطراري هواپيما در شهر «امسک» به بيمارستاني در اين شهر منتقل شد.
از همان روزهاي اول اين حادثه و پيش از آن که آزمايش و تحقيقي انجام شود، غرب عليه روسيه موضع‌گيري کرد و انگشت اتهام را به سمت مسکو نشانه رفت.
ناوالني پس از چند روز به درخواست آلمان به بيمارستاني در برلين منتاقل شد. دولت آلمان ۱۲ شهريور اعلام کرد يک آزمايشگاه متعلق به ارتش اين کشور شواهد انکارناپذيري در اختيار دارد که نشان مي‌دهد ناوالني توسط عامل اعصاب مسموم شده است. خود اين چهره مخالف روسيه هم در ادعايي جديد و بدون هرگونه مدرکي تأکيد کرده که پوتين پشت پرده مسموميت وي قرار دارد.
مسکو با رد اين اتهامات، بارها از برلين خواسته مدارک خود در تاييد آن را ارائه کند. در هفته‌اي که گذشت هم وزارت خارجه روسيه اعلام کرد از حضور متخصصان سازمان منع سلاح‌هاي شيميايي براي انجام تحقيق مشترک با مسئولان روسي در خصوص مسموميت چهره مخالف دولت روسيه استقبال مي‌کند.
«ديميتري پسکوف» سخنگوي کرملين روز پنجشنبه ضمن رد جديدترين اتهامات ناوالني عليه رئيس‌جمهور روسيه تصريح کرد که مسکو اطلاعاتي دارد که نشان مي‌دهد اين چهره مخالف روس با سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا موسوم به «سيا» همکاري دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar