فارس/ سخنگوي وزارت خارجه عراق گفت که اين کشور هيچ درخواستي براي انتقال سفارت به خارج از بغداد دريافت نکرده است.

«احمد الصحاف» سخنگوي وزارت خارجه عراق، امروز (شنبه - ۳ اکتبر) گفت که کشورش هيچ درخواستي براي انتقال هيچ سفارتي به خارج از بغداد دريافت نکرده است و ميان دولت و وزارت خارجه درباره تصميم اوليه دولت آمريکا مبني بر بستن سفارتش در بغداد، هماهنگي وجود دارد.
به نوشته پايگاه خبري «بغداد اليوم» وي در جمع خبرنگاران گفت: عراق به صورت رسمي هيچ درخواستي درباره بستن سفارت‌خانه و هيأت‌هاي ديپلماتيک يا انتقال آنها به جايي خارج از بغداد دريافت نکرده است. وزارت خارجه عراق در جريان تصميم اوليه واشنگتن براي انتقال سفارتش به بغداد قرار گرفت و اين امر دولت و وزير خارجه عراق را بر آن داشت تا در اين زمينه با واشنگتن و «مايک پامپئو» وزير خارجه آمريکا گفت‌‌وگو کنند.
الصحاف ادامه داد:  عراق درخواست کرده کشورهاي اروپايي و آمريکا، درک درستي در قبال چالش‌هاي پيش روي دولت کنوني عراق داشته باشند.
سخنگوي وزارت خارجه عراق درباره نتايج تحقيق درباره هدف قراردادن سفارتخانه‌ها در بغداد توضيح داد: تا به اين لحظه، کميته تحقيق نتايج کاملي در اين‌باره به ويژه درباره هدف قرار گرفتن سفارتخانه‌ها و هيأت‌هاي ديپلماتيک ارائه نکرده است اما تلاش‌هاي امنيتي و اطلاعاتي و هماهنگي‌هاي دولتي تحت نظارت مصطفي الکاظمي و وزير خارجه او ادامه دارد.
هفته پيش منابع رسانه‌اي از احتمال بستن سفارت آمريکا در بغداد را با هدف اعمال فشار حداکثري بر دولت عراق براي کنترل احساسات ضد‌آمريکايي در کشور را بازنشر دادند و از احتمال حمله واشنگتن به گروه‌هاي مقاومت به بهانه حملات راکتي به سفارت آمريکا در منطقه سبز بغداد خبر د ادند امري که گروه‌هاي مقاومت هرگز مسئوليت آن را نپذيرفتند و با وجود تاکيد بر ضرورت اخراج آمريکايي‌ها از عراق و پايگاه نظامي دانستن سفارتخانه آمريکا، مي‌گويند که در شرايط کنوني کشور حمله به اين سفارت با منافع ملي عراق در تضاد است.
پس از انتشار اين اخبار و موضع‌گيري‌هاي متعدد از سوي شخصيت‌هاي سياسي عراق، نخست‌وزير و وزير خارجه عراق اين خبر را تاييد کردند و درباره بسته شدن سفارت آمريکا در بغداد و انتقال آن به اربيل ابراز نگراني کردند.
«ملا طلال»، سخنگوي نخست‌وزير عراق نيز دو روز پيش مدعي شد که حضور نيروهاي آمريکايي در اين کشور اشغالگري نيست و سفارت آمريکا در بغداد فعلاً تعطيل نخواهد شد. هرچند که خبري رسمي مبني بر بسته شدن سفارت آمريکا در بغداد وجود ندارد، ولي دولت عراق به واشنگتن خبر داده که تمايل دارد سفارت باز بماند.
«عقيل الرديني» نماينده عراقي و از رهبران ائتلاف پارلماني «النصر» به رهبري «حيدر العبادي» نخست وزير پيشن عراق مانند بسياري ديگر از نمايندگان عراقي، موضوع بسته شدن سفارت آمريکا در بغداد را نوعي فشار بر دولت کنوني عراق توصيف کرد و گفت: بستن سفارت آمريکا در بغداد، موضوعي است که در آن اغراق شده و به نوعي، فشار آمريکا به دولت عراق و رئيس آن مصطفي الکاظمي است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar