فارس/ مقامات جمهوري آذربايجان مدعي شدند که نيروهاي اين کشور يک منطقه مسکوني در شمال شرق قره‌باغ را از نيروهاي ارمنستان پس گرفته‌اند.

جمهوري آذربايجان مدعي شد که در درگيري‌هاي امروز با ارمنستان در منطقه قره‌باغ، يک منطقه مسکوني در شمال اين منطقه را پس گرفته است.
«الهام علي‌اف»، رئيس جمهور آذربايجان اين خبر را در صفحه توييتر خود اعلام کرد و نوشت: «امروز ارتش آذربايجان، پرچم آذربايجان را در "ماداگيزه" (ماداگيس) به اهتزاز درآورد. ماداگيزه متعلق به ماست».
خبرگزاري آذرتاگ نيز نوشت که رئيس جمهور آذربايجان، به همين مناسبت، به «حکمت حسن‌اف»، وزير دفاع و نيروهاي اين کشور تبريک گفته است.
ماداگيزه در شمال شرق قره‌باغ کوهستاني قرار دارد. هنوز مقامات ارمنستان به اين خبر واکنشي نشان نداده‌اند.
درگيري نظامي بين جمهوري آذربايجان و ارمنستان در منطقه قره‌باغ کوهستاني وارد ششمين روز خود شده و دو طرف طي اين مدت، يکديگر را به آغاز درگيري متهم کرده‌اند و بر اثر اين درگيري ده‌ها نفر از دو طرف کشته يا زخمي شده‌اند.
در همين ارتباط، «حکمت‌ حاجي‌اف»، مشاور رئيس جمهور آذربايجان طي نشست خبري جمعه‌شب ارمنستان را به جذب و انتقال «شبه‌نظاميان مزدور» به ويژه ارمني‌هاي ساکن سوريه، لبنان و روسيه به قره‌باغ براي مقابله با ارتش آذربايجان متهم کرد.
دو طرف درگير طي اين هفته يکديگر را به انتقال نيروهاي خارج به مناطق درگير متهم کرده‌اند. حاجي‌اف در گفت‌گو با شبکه الجزيره قطر با استناد به حرف‌هاي ديروز رئيس‌جمهور ارمنستان گفت که ايروان خود به مسئله اذعان کرده است.
رئيس جمهور ارمنستان ديروز گفته بود که انتقال نيرو به ارمنستان و از آنجا به قره‌باغ کوهستاني مسئله عادي است.
جمهوري‌هاي آذربايجان و ارمنستان، دو جمهوري استقلال يافته از اتحاد جماهير شوروي از سال ۱۹۹۲ به دنبال تصرف منطقه قره‌باغ کوهستاني و بخش‌هايي از اراضي آذربايجان توسط ارمنستان و اعلام خودمختاري اين منطقه وارد درگيري نظامي شدند و تلاش‌ها براي حل مناقشه قره‌باغ در قالب گروه ميانجي مينسک سازمان امنيت و همکاري اروپا تاکنون بي‌نتيجه بوده است.
وزارت خارجه ايران از ابتداي درگيري، دو طرف را به توقف سريع تنش و درگيري دعوت کرده و خواهان گفت‌وگوي طرف‌هاي متخاصم شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar