تسنیم/ نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور لیبی از توافق کمیته نظامی مشترک ( ۵-۵) این کشور درباره اجرای بندهای توافقنامه آتش بس و خروج نیروهای نظامی بیگانه از لیبی خبر داد.

کمیته مشترک نظامی متشکل از یک هیئت 5 نفر نظامی و امنیتی از طرف دولت وفاق ملی ( طرابلس- غرب ) و یک هیئت مشابه از نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی به فرماندهی ژنرال حفتر ( طبرق – شرق ) است. این کمیته تحت نظارت سازمان ملل اولین نشست خود را در شهر غدامس واقع در جنوب لیبی برگزار کرد و دو طرف طی آن  به توافقات خوبی دست یافتند. پیشتر کمیته مشترک نظامی (5-5) چهار بار درخارج از لیبی نشست برگزار کرد که آخرین آن در ژنو بود. در نشست ژنو دو طرف بر اجرای آتش بس دائمی در لیبی توافق کردند.

نماینده دبیرکل سازمان ملل  درامور لیبی در پایان نشست کمیته مشترک نظامی ( 5-5 ) در شهر غدامس گفت: در این نشست روح مسئولیت پذیری حاکم بود و دوطرف براجرای بندهای اجرای توافقنامه آتش بس دائم درجنگ داخلی لیبی توافق کردند.

خانم استفانی ویلیامز افزود: این آتش بس 12 بند دارد که مهم ترین آن تشکیل کمیته  نظامی فرعی برای نظارت بر خروج نیروهای نظامی بیگانه از لیبی به کشورشان و بازگشت نیروهای دو طرف ( نظامیان وابسته به دولت وفاق و نیروهای وابسته به ژنرال حفتر ) به پایگاه‌ها و پادگان‌های خود در خطوط تماس است.

به نوشته روزنامه الرای الیوم،  بر اساس توافقنامه آتش بس دائم که در پایان ماه میلادی گذشته در ژنو به امضای اعضای کمیته مشترک نظامی ( 5-5 ) رسید، باید تمام نیروهای نظامی بیگانه خاک لیبی را ظرف 90 روز ترک کنند.

نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور لیبی درباره برگزاری نشست کمیته نظامی فرعی گفت: توافق شد این کمیته  اولین نشست خود را  طی ماه میلادی جاری در سرت شهر برگزار کند.

سرت یکی از شهرهای مهم و راهبردی لیبی  است که در میانه راه طرابلس و بنغازی قرار دارد.

ویلیامز درباره دیگر توافقات نشست کمیته مشترک نظامی ( 5-5 ) در غدامس گفت:  تشکیل یگان‌های مهندسی رزمی مشترک برای مین روبی تحت نظارت سازمان ملل،  از سرگیری فوری پروازهای هوایی به شهرهای غدامس و سبها ( جنوب لیبی )، درخواست کمیته مشترک نظامی از شورای امنیت برای صدور قطعنامه‌ای درباره اجرای آتش بس فراگیر در لیبی از جمله توافقات نشست غدامس است.

وی با قدردانی از کمیته مشترک نظامی ( 5-5 ) گفت: طی چند روز آینده به تونس سفر خواهم رفت تا با سیاستمداران درباره پایان دادن به بحران لیبی به گفت وگو بنشینم.

قرار است هیئتی از شورای عالی دولت ( طرابلس – غرب ) و هیئتی از پارلمان لیبی ( طبرق- شرق ) 19 آبان ماه تحت نظارت سازمان ملل در تونس نشستی برگزار کنند و درباره ساختار سیاسی آینده لیبی به گفت وگو بنشیند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar