ايرنا/ خبرگزاري رويترز روز يکشنبه در گزارشي با بررسي تاثير پيروزي جو بايدن در انتخابات رياست جمهوري آمريکا بر بازار نفت که در بحبوحه کرونا دچار تنش شد؛ آغاز کار دولت جديد ايالات متحده را چالشي تازه براي اوپک و اعضاي آن بويژه عربستان ارزيابي کرد.

تارنماي العربي الجديد با انتشار يک يادداشت تحليلي از خبرگزاري رويترز، از احتمال تغيير روابط آمريکا با کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) بويژه عربستان و ايران سخن گفته و انتخاب جو بايدن بعنوان رييس جمهوري آينده آمريکا را سرآغاز تحولات گسترده برشمرد.

اين يادداشت يادآوري مي کند که جو بايدن احتمالا در روابط آمريکا با سه عضو اصلي اوپک يعني عربستان بعنوان بزرگترين توليد کننده سازمان، ايران و ونزوئلا که هردو تحت تحريم هستند و همچنين روسيه توليد کننده غير اوپک، تجديد نظر کند. اگر چنين شود تنشي ديگر در اوپک و درنتيجه بازار جهاني نفت درخواهد گرفت که اعضاي اين سازمان از حالا نگران بروز آن هستند.

بر اساس اين گزارش، اعمال تحريم هاي شديد آمريکا عليه ايران و ونزوئلا ميليون ها بشکه نفت را از بازار دريغ کرد و درصورتي که بايدن در دوران رياست جمهوري خود تحريم هاي اين دو کشور را کاهش دهد، افزايش توليد نفت از سوي ايران و ونزوئلا ممکن است به هماهنگي عرضه و تقاضاي اوپک که چندسالي به غيبت دو شريک خود عادت کرده بود، ضربه بزند.

اين خبرگزاري با بررسي سخنان بايدن درباره احتمال بازگشت آمريکا به برجام، نوشت: رييس جمهور منتخب ايالات متحده همواره اعلام کرده "ديپلماسي چندجانبه" را به "تحريم هاي يک جانبه" توسط ترامپ ترجيح مي دهد، اما اين لزوما به معناي تخفيف تحريم ها در اولين فرصت نيست بنابراين با توجه به احتمال بازگشت بايدن به برجام برخي اعضاي اوپک از اينکه بازگشت منابع نفتي ايران به بازار جهاني نفت عرضه را افزايش دهد؛ نگرانند.

خبرگزاري انگليسي رويترز، در عين حال لغو سريع تحريم ها را مورد تشکيک قرار داده و همين ترديد را فرصتي براي اعضاي «اوپک پلاس» ارزيابي کرد که توافق خود را براي توليد بيشتر نفت ايران اصلاح کنند با اين اوصاف خطر خروج روسيه از اين سازمان  سايه تهديد ديگري بر آينده بازار نفت انداخته است.

رويترز به نقل از يک منبع آگاه ادعا کرد: حتي اگر تحريم ها عليه ايران برداشته شود بازگشت صادرات نفت ايران به دلايل فني قبل از تحريم از دو تا چهار ماه طول خواهد کشيد بنابراين اوپک پلاس زمان کافي براي توافق در مورد سقف جديد توليد دارد.

دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا آوريل گذشته (فروردين ۹۹) با مداخله در چالش کاهش قيمت نفت به تکاپو افتاد تا با حل تنش بين عربستان و روسيه ، شرکت هاي نفتي آمريکايي را چندماه قبل انتخابات از ورشکستگي نجات دهد.

سرانجام اين مذاکرات باعث شد آمريکا، روسيه و عربستان عرضه نفت را که باتوجه به شيوع ويروس کرونا با کمبود تقاضا مواجه شده بود؛ کاهش دهند.

نويسنده رويترز در انتها با جمع بندي تحليل خود نتيجه گرفته عليرغم اظهارات بايدن در مورد روابط ايالات متحده و عربستان که حکايت از بازنگري آن داشت، بعيد است که تحول شگرفي رقم بخورد بنابراين پيروزي بايدن اتحاد دهه هاي متمادي ايالات متحده با شرکايش را چندان تضعيف نخواهد کرد.

انتخابات آمريکا که سوم نوامبر (۱۳ آبان) برگزار شد با پيروزي جو بايدن بر ترامپ در هر دو عرصه راي مردمي و آراي الکترال (مجمع هر ايالت) پايان يافت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar