مهر/ يک رسانه عرب زبان از سفر قريب الوقوع نخست وزير عراق به کشورهاي عربستان و کويت خبر داد و اعلام کرد که اين سفر احتمالا در ماه جاري ميلادي انجام خواهد شد.

به نقل از العربي الجديد، «مصطفي الکاظمي» نخست وزير عراق قرار است به زودي به کشورهاي کويت و عربستان سفر کند. به احتمال زياد سفر الکاظمي به کشورهاي مذکور در نيمه دوم ماه جاري ميلادي انجام خواهد شد.

بر اساس اين گزارش، وي قصد دارد در جريان سفر خود به کويت و عربستان با سران ارشد اين کشورها در خصوص پروژه‌هاي سرمايه گذاري در عراق بحث و تبادل نظر کند. اين درحالي است که الکاظمي پيشتر به شماري از کشورهاي اروپايي از جمله فرانسه، انگليس و آلمان سفر کرده است.

سفر الکاظمي به عربستان درحالي انجام مي‌شود که وي به شدت به دليل واگذاري برخي زمين‌ها در عراق به سعودي‌ها به بهانه پروژه‌هاي سرمايه گذاري، مورد انتقاد قرار گرفته است. درهمين راستا، «نعيم العبودي» نماينده پارلمان عراق گفته بود: علت واگذاري زمين‌ها به عربستان مبهم است. رياض به بهانه سرمايه گذاري به دنبال تسلط بر خاک عراق است.

ائتلاف دولت قانون به رياست نوري المالکي با انتشار بيانيه‌اي نسبت به ماهيت سرمايه گذاري عربستان سعودي در عراق هشدار داد و آن را راهي براي استعمار توصيف کرد. در اين بيانيه از مقامات مسئول عراقي خواسته شده است که مانع پروژه واگذاري زمين‌هايي براي سرمايه گذاري به سعودي‌ها در کربلا، مثني و نجف گرفته شود و تاکيد شده است که اين اقدام پيامدهاي خطرناکي براي امنيت و حاکميت عراق خواهد داشت و به ذخاير راهبردي آب‌هاي زيرزميني عراق نيز آسيب مي‌زند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar