فارس/ گرچه رئيس‌جمهور آمريکا رسماً معرفي نشده اما خبر‌گزاري رويترز با انتشار گزارشي به رفع برخي ابهامات در خصوص نحوه و زمان انتقال قدرت احتمالي «دونالد ترامپ» به «جو بايدن» پرداخته است.

به رغم اينکه «جو بايدن»، نامزد دموکرات انتخابات آمريکا هنوز به طور رسمي رئيس‌جمهور اين کشور نشده، اما خبر‌گزاري رويترز با انتشار گزارشي برخي ابهامات در خصوص انتقال قدرت احتمالي به وي را برطرف کرده است.
آيا براي کنار رفتن ترامپ از قدرت ضرب‌الاجل تعيين شده است؟
بله. انتخابات رياست جمهوري آمريکا هنوز به طور رسمي به پايان نرسيده است. مجمع گزينندگان يا الکترال، که وفاداران به يک حزب هستند و معمولاً متعهد مي‌شوند از نامزدي که بيشترين آراء را در ايالت‌شان کسب کرده حمايت کنند، در چهاردهم دسامبر (۲۴ آذرماه) تشکيل جلسه خواهند داد تا رسماً رأي خود را اعلام کنند.
کنگره که نمايندگان و سناتور‌هايش به تازگي انتخاب شده‌اند نيز در ششم ژانويه ۲۰۲۱ (۱۶ دي) نتايج کالج انتخاباتي را تأييد خواهند کرد. اگر بايدن در آراي الکترال پيروز شود که انتظار مي‌رود اين گونه باشد، بيستم ژانويه (۳۰ دي ماه) به عنوان رئيس‌جمهور سوگند ياد خواهد کرد؛ تاريخي که در قانون اساسي آمريکا تعيين شده است.
آيا با وجود مخالفت ترامپ، انتقال قدرت به بايدن انجام خواهد گرفت؟
بله، ترامپ تنها اين قدرت را دارد تا روند انتقال قدرت به بايدن را آهسته سازد.
قانوني به نام قانون انتقال رياست‌جمهوري آمريکا وجود دارد که به سال ۱۹۶۳ باز مي‌گردد. طبق اين قانون، انتقال قدرت براي کارمندان دولت حياتي است و براي آنها به منظور ارائه داده‌ها و دسترسي‌ها به مقامات جديد ضرب‌الاجل تعيين شده است.
بر اساس اين قانون به محض اينکه اداره خدمات عمومي فدرال آمريکا پيروز انتخابات را اعلام مي‌کند، روند انتقال قدرت سرعت خواهد گرفت.
ستاد انتخاباتي جو بايدن روز يکشنبه از «اميلي مورفي»، مدير اداره خدمات عمومي دولت فدرال خواست با انتقال رسمي قدرت به وي موافقت کند.
ستاد بايدن در اين خصوص هشدار داد که امنيت ملي آمريکا و منافع اقتصادي اين کشور به اين موضوع بستگي دارد که کشور يک «انتقال قدرت مسالمت‌آميز و بدون مشکل» داشته باشد.
اگر ترامپ از ترک کاخ سفيد امتناع کند، آيا ارتش او را بيرون خواهد کرد؟
دو تن از نظاميان ارتش آمريکا در ماه اوت با ارسال نامه‌اي به «مارک ميلي»، رئيس‌ ستاد مشترک ارتش اين کشور احتمال بيرون کردن ترامپ با توسل به قدرت نظامي را مطرح کردند.
اما برخي ديگر با استناد به يک اصل قانوني در آمريکا مبني بر اينکه پرسنل نظامي بايد از امور مربوط به اجراي قانون داخلي دوري کنند، گفته‌اند چنين اقدامي بهتر است به سرويس مخفي آمريکا واگذار شود.
رويترز به نقل از برخي متخصصان امنيت ملي نوشته، آمريکا در انتقال قدرت مسالمت‌آميز سابقه طولاني دارد و با وجود جنگ ترامپ عليه مشروعيت نتايج انتخابات احتمالا اين رويه ادامه خواهد داشت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar