فارس/ به گزارش وبگاه «هيل»، در بحبوحه بحران انتخاباتي در آمريکا و در حالي که ترامپ شکست را نپذيرفته و تهديد کرده دعوا را به ديوان عالي مي‌کشاند، مقامات وزارت دفاع اين کشور سکوت کرده و آفتابي نمي‌شوند.

در ميانه توجهات عمومي به نتيجه انتخابات آمريکا، مقامات پنتاگون در روزهاي اخير سکوت و تلاش کرده‌اند جلب توجه نکنند.
به گزارش وبگاه خبري «هيل» وابسته به کنگره آمريکا، دور ماندن از جنجال‌هاي انتخاباتي با سخنان پيشين مقامات وزارت دفاع آمريکا مبني بر لزوم دور نگه داشتن ارتش از مسائل سياسي هم‌خواني دارد.
با اين حال با توجه به تهديدات ترامپ درباره ادامه جدال انتخاباتي و احتمال طولاني شدن آن، اين نگراني همچنان وجود دارد که وي بخواهد پاي ارتش را به اين نزاع‌ها بکشاند.
«پيتر فيوِر»، متخصص روابط مدني-نظامي در دانشگاه «دوک» که مشاور کاخ سفيد در دوره رياست‌جمهوري «جورج دابليو بوش» بود، در همين خصوص گفت: پنتاگون اين هفته توانست آنچه را که مي‌خواست که همان دور ماندن از اخبار بود، انجام دهد. البته که همچنان فصل‌هايي براي نوشتن وجود دارد.
«ريزا بروکس» استاد علوم سياسي در دانشگاه «مارکت» که در روابط مدني-نظامي تخصص دارد هم همچنان خشونت سياسي يا تنش در آمريکا به دليل صحبت‌هاي ترامپ را محتمل دانست و گفت مطمئن است مقامات پنتاگون مدت‌هاست که در اين مورد فکر کرده‌اند‌.
در هفته‌هاي قبل از انتخابات، «مارک اسپر» وزير دفاع آمريکا و ژنرال «مارک ميل» رئيس ستاد مشترک ارتش در پاسخ به سوالاتي درباره نگراني از احتمال کشيده شدن پاي ارتش به نزاع‌هاي انتخاباتي و براي مقابله با اعتراضات خياباني، نقشي براي نيروهاي نظامي تحت فرمان خود قائل نشدند. اسپر ماه گذشته به قانون‌گذاران آمريکايي گفت ارتش آمريکا تاکنون طبق قانون اساسي عمل کرده و از اين به بعد هم همين کار را خواهد کرد.
بنابر گزارش‌هاي پيشين، اظهارات ترامپ در کنار ابراز تمايلش در ماه ژوئن براي استناد به قانون شورش ۱۸۰۷ و فرستادن نيرو به خيابان‌هاي آمريکا براي سرکوب اعتراضات در پي قتل «جورج فلويد»، اضطراب شديد سران ارتش و وزارت دفاع آمريکا درباره تنش‌هاي احتمالي انتخابات را به همراه داشت و آن‌ها اصرار داشته‌اند که هر کاري را براي دور نگه داشتن نيروهاي مسلح از انتخابات انجام خواهند داد.
رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا در پاسخ کتبي به سوالات قانون‌گذاران مجلس نمايندگان آمريکا که در ماه گذشته منتشر شد، نوشت: من عميقاً به اصل ارتش داراي شخصيت غيرسياسي اعتقاد دارم. در صورت اختلاف درباره برخي از جنبه‌هاي انتخابات، طبق قانون، دادگاه‌ها و کنگره آمريکا بايد هر اختلافي را حل کنند و نه ارتش. من هيچ نقشي را براي نيروهاي مسلح در اين روند پيش‌بيني نمي‌کنم.
با گذشت چند روز از اعلام پيروزي از سوي بايدن، ترامپ مي‌گويد که پيروزي او را نمي‌پذيرد، انتخابات تمام نشده و روند حقوقي در دادگاه را آغاز خواهد کرد. 
روزنامه واشنگتن پست در گزارشي جديد از سنگ‌اندازي دولت ترامپ در روند انتقال قدرت به بايدن خبر داد و اعلام کرد «اميلي مورفي» مسئول خدمات عمومي دولت ترامپ از امضاي نامه‌اي که به تيم بايدن اجازه مي‌دهد کار انتقال قدرت را به طور رسمي آغاز کند، خودداري کرده است.
در واکنش، ستاد انتخاباتي جو بايدن از اين اداره خواست با انتقال رسمي قدرت موافقت کند و هشدار داد امنيت ملي و منافع اقتصادي آمريکا به اين موضوع بستگي دارد که اين کشور يک «انتقال قدرت مسالمت‌آميز و بدون مشکل» داشته باشد.
همه اين‌ها در حالي است که تجمعات پساانتخاباتي هواداران ترامپ از جمله افراد مسلح در اعتراض به نتيجه انتخابات و تنش‌هاي خياباني در برخي شهرهاي آمريکا ادامه دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar