ايرنا/ منابع خبري عراق از همکاري ۱۲ گانه دولت «مصطفي الکاظمي» نخست وزير عراق با همتاي سعودي خود در زمينه هاي سياسي، امنيتي و نظامي در سايه برخي نگراني هاي داخلي در عراق خبر دادند.

به گزارش شبکه تلويزيوني «الفرات»، در بيانيه دوشنبه شب وزارت خارجه عراق آمده است: گروه سياسي، امنيتي و نظامي برآمده از کميته هماهنگي عراق و عربستان در نشستي از طريق وبينار به رياست «فواد حسين» وزير خارجه عراق و «فيصل بن فراهان آل سعود» همتاي سعودي وي درخصوص ۱۲ مورد توافق کرد.
براساس اين بيانيه، "ادامه همکاري و هماهنگي در مسائل سياسي و امنيتي و نظامي، تسريع در بازگشايي گذرگاه مرزي «عرعر» بين عراق و عربستان، بررسي امکان امضاي يادداشت تفاهم لغو رواديد ديپلماتيک و خدمت دوجانبه، رايزني و حمايت دوجانبه در محافل بين المللي" از جمله مهمترين اين محورها مي باشد.
"تقويت همکاري امنيتي و اطلاعاتي در زمينه مبارزه با جرم و قاچاق، تسريع در امضاي يادداشت تفاهمي امنيتي بين وزارتخانه هاي کشور عراق و عربستان، همکاري در زمينه هاي نظامي از طريق تمرين هاي مشترک در چارچوب يادداشت تفاهمي که بين دوطرف در زمينه فرهنگي امضا مي شود و نيز افتتاح مرکز وابسته نظامي در دو کشور و تبادل دوره هاي آموزشي و تجربيات در زمينه مطالعات و برنامه ريزي راهبردي" از ديگر موارد ۱۲ گانه ياد شده در اين بيانيه به شمار مي رود.
براساس اين بيانيه، "تداوم حمايت از تلاش هاي عراق براي همکاري با ائتلاف بين المللي  ضدداعش و تلاش براي تدوين يک چشم انداز مشترک در زمينه مسائل منطقه (مسئله فلسطين، سوريه، ترکيه، ليبي و يمن) از جمله موارد ديگر مورد توافق دوطرف به شمار مي رود.
يک هيات از شماري از وزاري سعودي روز گذشته با سفر به بغداد درباره تقويت روابط دوجانبه در همه زمينه ها بويژه در زمينه اقتصادي بحث و تبادل نظر کرد.  اين هيات با الکاظمي و «محمد الحلبوسي» رئيس پارلمان عراق ديدار کرد.
سفر اين هيات سعودي در سايه نگراني گسترده مداوم محافل داخلي عراق درخصوص تبعات و پيامدهاي منفي سياسي، امنيتي، اقتصادي و ديني همکاري بغداد با رياض انجام شد.
حضور احتمالي عربستان در عراق بويژه در مناطق جنوبي و مرکزي اين کشور در پوشش اجراي پروژه هاي اقتصادي اين نگراني را در نزد محافل ياد شده ايجاد کرده است که عربستان از آن به عنوان اهرمي سياسي براي فشار بر دولت عراق استفاده کند.  
اين حضور همچنين باعث نگراني امنيتي در بين محافل داخلي عراق شده است، زيرا عراقي ها به سابقه بد عربستان در اعزام هزاران تروريست به کشورشان در گذشته اشاره مي کنند و درخصوص بي ثبات شدن دوباره عراق با حضور عربستان هشدار مي دهند.
اين محافل امنيتي عراقي همچنين درخصوص احتمال اهداف پشت پرده عربستان براي تجزيه عراق در مراحل بعدي از طريق جدا کردن بخش هايي از زمين هاي عراق يا تشکيل يک «اقليم سني» هشدار مي دهند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar