تسنیم/ رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به شدت از اقدام دونالد ترامپ در برکناری وزیر دفاع ایالات متحده انتقاد کرده است.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کنگره، نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا دوشنبه از دونالد ترامپ به خاطر برکناری مارک اسپر وزیر دفاع این کشور انتقاد کرد. این اقدام ترامپ تنها دو روز پس از اعلام پیروزی جو بایدن نامزد دموکرات در انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری انجام شده است.

نانسی پلوسی با انتشار بیانیه‌ای گفت: اخراج ناگهانی وزیر دفاع آمریکا حاوی شواهد نگران کننده‌ای است که نشان می‌دهد ترامپ قصد دارد از آخرین روزهای ریاست جمهوری خود برای ایجاد هرج و مرج در دموکراسی آمریکا و سراسر جهان استفاده کند.

وی افزود: تداوم و ثبات در دوره انتقال ریاست جمهوری همواره مهم بوده است، این موارد در شرایط کنونی نیز کاملا ضروری و مهم است زیرا این دولت هرج و مرج طلب و بی نظم برای ترک قدرت و عزیمت آماده می شود.

دونالد ترامپ دوشنبه در پیامی توئیتری از برکناری مارک اسپر وزیر دفاع این کشور خبر داد.

ترامپ که چند ماه قبل به دلیل اختلافات شدید با مارک اسپر قبل قصد برکناری وی را داشت و با وساطت دیگر اعضای کابینه‌اش از این تصمیم منصرف شده بود، در یک پیام توئیتری اعلام کرد: خوشحالم که اعلام کنم کریستوفر سی میلر، رئیس بسیار مورد احترام مرکز ملی مبارزه با ترویسم که صلاحیتش برای این سمت با اکثریت قریب به اتفاق آرا از سوی سنا تأیید شده بود، وزیر دفاع موقت آمریکا خواهد بود و این حکم فوراً اجرایی می‌شود.

وی افزود: کریس در این سمت عملکرد فوق‌العاده‌ای خواهد داشت. مارک اسپر برکنار شده است و من می‌خواهم در اینجا از خدماتش تشکر کنم.

اسپر یکی از مقام های ارشد دولت ترامپ بود که پیش از انتخابات ریاست جمهوری نیز فارغ از اینکه نتیجه نهایی چه باشد، انتظار می رفت از سمتش برکنار شود. یکی از مهمترین اختلافات وزیر دفاع آمریکا با ترامپ، نحوه برخورد دولت با اعتراضات ضدنژادپرستی در تابستان امسال بود. اسپر بارها مخالفت خود را با تهدید ترامپ برای استقرار نظامیان با هدف سرکوب اعتراضات اعلام کرده بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar