تسنيم/ رئيس مجلس نمايندگان آمريکا به شدت از اقدام دونالد ترامپ در برکناري وزير دفاع ايالات متحده انتقاد کرده است.

به نقل از پايگاه اطلاع رساني کنگره، نانسي پلوسي رئيس مجلس نمايندگان آمريکا دوشنبه از دونالد ترامپ به خاطر برکناري مارک اسپر وزير دفاع اين کشور انتقاد کرد. اين اقدام ترامپ تنها دو روز پس از اعلام پيروزي جو بايدن نامزد دموکرات در انتخابات بحث برانگيز رياست جمهوري انجام شده است.

نانسي پلوسي با انتشار بيانيه‌اي گفت: اخراج ناگهاني وزير دفاع آمريکا حاوي شواهد نگران کننده‌اي است که نشان مي‌دهد ترامپ قصد دارد از آخرين روزهاي رياست جمهوري خود براي ايجاد هرج و مرج در دموکراسي آمريکا و سراسر جهان استفاده کند.

وي افزود: تداوم و ثبات در دوره انتقال رياست جمهوري همواره مهم بوده است، اين موارد در شرايط کنوني نيز کاملا ضروري و مهم است زيرا اين دولت هرج و مرج طلب و بي نظم براي ترک قدرت و عزيمت آماده مي شود.

دونالد ترامپ دوشنبه در پيامي توئيتري از برکناري مارک اسپر وزير دفاع اين کشور خبر داد.

ترامپ که چند ماه قبل به دليل اختلافات شديد با مارک اسپر قبل قصد برکناري وي را داشت و با وساطت ديگر اعضاي کابينه‌اش از اين تصميم منصرف شده بود، در يک پيام توئيتري اعلام کرد: خوشحالم که اعلام کنم کريستوفر سي ميلر، رئيس بسيار مورد احترام مرکز ملي مبارزه با ترويسم که صلاحيتش براي اين سمت با اکثريت قريب به اتفاق آرا از سوي سنا تأييد شده بود، وزير دفاع موقت آمريکا خواهد بود و اين حکم فوراً اجرايي مي‌شود.

وي افزود: کريس در اين سمت عملکرد فوق‌العاده‌اي خواهد داشت. مارک اسپر برکنار شده است و من مي‌خواهم در اينجا از خدماتش تشکر کنم.

اسپر يکي از مقام هاي ارشد دولت ترامپ بود که پيش از انتخابات رياست جمهوري نيز فارغ از اينکه نتيجه نهايي چه باشد، انتظار مي رفت از سمتش برکنار شود. يکي از مهمترين اختلافات وزير دفاع آمريکا با ترامپ، نحوه برخورد دولت با اعتراضات ضدنژادپرستي در تابستان امسال بود. اسپر بارها مخالفت خود را با تهديد ترامپ براي استقرار نظاميان با هدف سرکوب اعتراضات اعلام کرده بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar