فارس/ «آرمن سرکيسيان» رئيس‌جمهور ارمنستان در بيانيه‌اي که امروز سه‌شنبه منتشر شد، اعلام کرد از طريق رسانه‌ها از امضاي توافق با روسيه و جمهوري آذربايجان و همچنين شرايط اين توافق براي اتمام جنگ در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستاني مطلع شده است.

به نقل از «آرمنيا نيوز»، وي در اين بيانيه اعلام کرد: متاسفانه هيچ مشورت يا صحبتي با من به عنوان رئيس‌جمهور جمهوري (ارمنستان) درباره اين سند نشد. من در هيچ مذاکراتي مشارکت نداشتم. حل و فصل منازعه قره‌باغ از اهميت ملي برخوردار است و هر اقدام و تصميمي مرتبط با منافع و حقوق اساسي ارمنستان، آرتساخ (جمهوري خودخوانده قره‌باغ) و کل مردم ارمنستان، بخصوص امضاي يک سند، بايد موضوع مشاوره‌ها و گفت‌وگوهاي جامع باشد.

وي در ادامه تاکيد کرد سرنوشت منطقه قره‌باغ و در نتيجه مردم ارمنستان بايد با توجه به منافع ملي اين کشور و بر اساس اجماع ملي مشخص شود.

سرکيسيان افزود: با توجه به نگراني‌هاي عميق توده‌هاي زيادي از مردم، در اسرع وقت رايزني‌هاي سياسي براي هماهنگ کردن راه‌حل‌هاي ناشي از دستور کار حمايت از منافع ملي را آغاز مي‌کنم. به عنوان رئيس‌جمهور ايجاد وحدت ملي را در اين لحظه حياتي ماموريت فعلي خود مي‌دانم. اميدوارم در بازده ده روزه بتوانيم چنين وحدتي را تشکيل دهيم که در آن صورت است که مي‌توانم تصور کنم از فرصت‌ها براي حفظ ميهنم استفاده کرده‌ام.

«نيکول پاشينيان»، نخست‌وزير ارمنستان بامداد سه‌شنبه (به وقت تهران) اعلام کرد توافقنامه‌اي را با روسيه و جمهوري آذربايجان براي پايان دادن به جنگ در قره‌باغ امضا کرده است. 

پاشينيان در بيانيه‌اي گفت: «توافقنامه‌اي را با رئيس‌جمهور روسيه و آذربايجان براي پايان دادن به جنگ در قره‌باغ امضا کردم. تصميمي گرفتم که براي همه‌مان سخت است. آتش‌بس، براي مردم ما و خود من بسيار دردناک است. اين پيروزي نيست، اما تا زماني که شما اذعان نکنيد که باخته‌ايد، شکستي در کار نخواهد بود. ما هرگز اذعان نمي‌کنيم که باخته‌ايم و اين آغاز عصر وحدت ملي براي ما خواهد بود.»

به فاصله کوتاهي بعد از سخنان پاشينيان، رسانه‌هاي ارمنستان از شکل‌گيري تظاهرات در برابر ساختمان نخست وزيري اين کشور و همچنين ورود برخي از آنها به پارلمان خبر دادند. معترضان ضمن مخالفت با توافق آتش‌بس، خواستار استعفاي نخست‌وزير شدند.

در بيانيه مشترک احزاب اپوزيسيون ارمنستان آمده است: «نيروهاي سياسي از پاشينيان و دولتش که مسئول وضعيت فاجعه بار کنوني (در قره باغ کوهستاني) هستند، بخواهند از منصب کنار برود».

احزاب مخالف پاشينيان همچنين خواستار ايجاد يک نهاد اجرايي اضطراري به منظور حل مسائل سياسي و نظامي موجود ارمنستان شدند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar